Ринок рослинної олії в Україні: виробництво, експорт, імпорт, торгові марки

Ринок рослинної олії в Україні: виробництво, експорт, імпорт, торгові марки

Категория: Исследования

26 / 03 / 2014

31315 просмотров

131 4.2137404580153 5

Майже дві третини на ринку рослинної оліі в Україні займає соняшникова олія, третина - тропічні олії, і зовсім невеликий відсоток (менше 10%) - інші види рослинних олій (оливкова, соєва, рапсова, лляна, гірчичне).

Аналіз ринку соняшникової олії, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачівСпоживання соняшникової олії Україна, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

У зв'язку з ростом імпорту тропічних олій (пальмова, пальмоядрове і кокосове масла) структура українського ринку рослинних олій постійно змінюється, а частка ринку тропічних олій з кожним роком збільшується (дивіться діаграми нижче). В першу чергу це пов'язано з тим, що імпортні тропічні масла дешевші за вітчизняні рослинних і значно дешевше тваринних жирів (Україна є одним з найбільших імпортерів пальмової олії в світі). Тому виробники хлібобулочних, кондитерських виробів і молочних продуктів все більше і більше при виробництві продукції використовують тропічні масла.

Крім того, варто відзначити, що за останні кілька років в Україні налагоджено виробництво по переробці тропічного масла, тим самим зводячи на перші місця України в рейтингу експортерів пальмового масла.

\t\t\t\t\t\t\t

\t\t\t

Якщо Вас зацікавила дана стаття, і Ви хотіли б отримати повний аналіз ринку з актуальними на сьогоднішній день даними, зверніться в наше брендингове агентство KOLORO. KOLORO не просто якісно проведе маркетингове дослідження, аналіз конкурентів або кабінетне дослідження, ми також розробимо Вам найкращу стратегію виходу на ринок, концепцію позиціонування Вашого товару і / або маркетингову програму.

\t\t\t

Рослинні масла, як правило, розливаються і продаються в ПЕТ-упаковках, і лише масло преміум-сегмента розливається в скляну тару. Як виявилося, упаковка дуже сильно впливає на вибір споживачів. У дешевій упаковці використовуються укупорочні засоби низької якості, така упаковка має неакуратний дизайн і легко деформується при транспортуванні.

Соняшникової масло в Україні: споживання і переваги


Соняшникова олія - ​​це продукт, який отримують із насіння соняшнику, і використовується для приготування їжі. Натуральне соняшникова олія має специфічний приємний запах і смак, містить вітаміни груп A, D і E.

Види соняшникової олії:

 • нерафінована сире, масло «холодного віджиму» - найбільш корисне масло, вироблене шляхом механічного віджиму з подрібненого насіння соняшнику. Однак таке масло має низький термін зберігання.
 • нерафінована екстракційне - таке масло проводиться шляхом екстракції (максимальне вилучення олії з насіння соняшника за допомогою органічних розчинників), воно менш корисне, ніж сире, але має більш тривалий термін зберігання.
 • рафінована олія - ​​олія обробляють за повною схемою рафінації, внаслідок чого воно має максимально можливий термін зберігання, стає більш прозорим і у нього відсутня яскраво виражений запах і смак.

Рослинна олія в Україні використовують 97-98% сімей, абсолютна більшість яких (90%) віддають перевагу соняшниковій олії, використовуючи його як для смаження, заправки салатів і приготування домашніх майонезів або консервів.

Переваги по рослинним маслам, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачівПереваги по рослинним маслам, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

Багато жителів України (як правило, жителі сіл, смт і невеликих міст) вважають за краще купувати натуральне нерафінована олія жовто-оранжевого кольору з приємним запахом. Однак більшість (понад 60% населення, і в основному це жителі великих міст) віддає перевагу рафінованому маслу жовтого кольору без смаку і запаху. Споживання фабричного рафінованої соняшникової олії з кожним роком зростає, а частка масла домашнього виробництва знижується.

Нерафінована олія коштує дешевше, ніж рафінована, і продається в основному на ринках.

Критерії вибору соняшникової олії.

Майже 100% опитаних звертають увагу на надійність пляшки, 82% - на те, як легко і акуратно розкривається пляшка, 75% - на зручність у використанні та зберіганні. При чому це впливає на вибір соняшникової олії як в пляшках стандартного обсягу (0,5-1 л), так і пляшках великого літражу (2-5 л).

Виробництво, роздрібний товарообіг рослинних масел


В Україні виробництво соняшникової олії є найважливішою з галузей агропромислового комплексу. У структурі обсягу виробництва всіх олійних культур соняшник займає більше 90%, а в структурі всіх посівних площ - близько 10%. Соняшник вирощується майже в усіх областях, і найбільшими перепонами в Південних і Центральних областях. Останнім часом спостерігається зниження врожайності соняшнику, в середньому щорічно на 7%. Це пов'язано з виснаженням земель і порушенням агротехнології. Україна є наймасштабнішим виробником і експортером соняшникової олії.

У період з 2008 по 2013 рр. виробництво соняшникової олії збільшувалася з кожним роком в середньому майже на 10%. Динаміка виробництва соняшникової олії в Україні за 2008-2013 рр. представлена ​​на малюнку нижче. У 2013 р виробництво соняшникової олії в структурі загального виробництва всіх видів рослинного масла займає 96,3%, виробництво соєвого масла - 2,7%, ріпакової - 1%.

Виробники олії в Україні, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

У 2013 році виробництво ріпакової олії досягло позначки 48 тис. Тонн, а виробництво соєвого масла - 129 тис. Тонн.

У роздрібному товарообороті підприємств в Україні за 2008-2012 рр. рослинних масл було реалізовано на суму: 1205, 1187, тисячі чотириста п'ятдесят два, 2002 і 2257 млн.дол. відповідно:

Рівень продажів соняшникової олії, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

Експорт, імпорт рослинних олій в 2012 і 2013 рр.


У 2012 році Україна найбільше в розрізі видів рослинного масла експортувала соняшникову олію - майже на 4 млрд. Дол (і це близько 95% всього експорту). Основні імпортери - Італія, Іспанія, Нідерланди, Франція, Індія, Іран, Туреччина, Алжир, Єгипет. Експорт соєвого масла склав 59,17 млн. Дол (головний імпортер - Польща), експорт пальмового масла - 50,59 млн. Дол. (В основному експорт в Росію). На 7,5 млн. Дол було експортовано кокосового масла, на 6,5 млн. - свиріпового, ріпакової і гірчичного масл.

У 2013 році експорт соєвої олії збільшився до 74,36 млн. Дол., А експорт соняшникової олії знизився до 3,28 млрд. Грн. Катастрофічно впав експорт пальмового масла - до позначки 3,2 млн. Дол.

Експортери рослинного масла, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

Показники експорту олії Україна, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

Найбільше в 2012 році імпортувалося пальмової та кокосової олії - імпорт склав 182,67 млн.дол і 45,34 млн. Дол. відповідно. Пальмова і кокосові масла найбільше імпортуються з Індонезії і Малайзії. На третьому місці по імпорту займає оливкова олія - ​​9,8 млн. Дол.- імпортується в основному з Італії і Іспанії. Незначний імпорт соняшникової олії з Росії і соєвого масла з Польщі.

Імпорт в 2013 році: раніше найбільше імпортується в Україну пальмової та кокосової олії - на суму 210,5 млн. Дол. і 33 млн. дол. відповідно. При цьому імпорт пальмової олії збільшився, а кокосового - знизився. Імпортери залишилися ті ж - Індонезія і Малайзія. Збільшився в 2013 році і імпорт оливкового масла і склав 12,6 млн. Дол. (Імпорт з Іспанії, Греції, Італії, Туреччини).

Імпортери рослинного масла, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

Показники імпорту олії, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

Виробники олії в Україні. Найпопулярніші торгові марки


За даними GrainUkraine ТОП-10 виробників сирої соняшникової олії в 2013 році виглядає наступним чином:

Виробництво соняшникової олії, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

За даними Аграрної біржі України ТОП-10 експортерів соняшникової олії в натуральному вираженні в 2012 році виглядає наступним чином:

Показники експорту олії, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

Що стосується внутрішнього споживання, то практично на 90% його забезпечує дві компанії:

 • Кернел з торговими марками «Чумак Золота», «Стожар» і «Щедрий Дар»;
 • Бунге з торговими марками «Олейна» і «Розумниця».

При цьому більше 50% споживачів купують соняшникову олію ТМ «Олейна», що робить її безсумнівним лідером на вітчизняному ринку. На другому місці по споживанню знаходиться ТМ «Чумак» - її купують 13,4% споживачів. За ними слідують «Щедрий Дар» - 11,2% і «Стожар» - 6,6%.

Рівень продажів соняшникової олії, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

Іншими популярними торговими марками соняшникової олії на території України також є:

 • «Славолія», виробник - холдинг «Урожай»,
 • «Кама», виробник - компанія «Кама»;
 • «Олком», виробник - Київський маргариновий завод;
 • «Славія» - Пологівський олійноекстракційний завод;
 • «Золотко» - Харьковагросоюз.

Можна також відзначити, що на регіональних ринках конкуренцію відомим торговим маркам складають власні марки торгових мереж, наприклад, «Премія», «Добрий кухар», «Фуршет», «Eurogroup», «Bon Vie» та інші. Такі торгові марки в окремих містах і регіонах можуть займати до 15% всього ринку.

Торгові марки оливкового масла:

 • Maestro de Oliva - виробник Olive Line (Іспанія);
 • Borges - виробник Aceites Borges Pont S.A.U (Іспанія);
 • Премія - виробник Exoliva S.A. (Іспанія);
 • mana gea - виробник Pure Products LC (Греція);
 • Еллада - виробник Kolympari S.A. (Греція);
 • ABEA - виробник ABEA (Греція);
 • Costa d'оro - виробник Costa d'оro (Італія);
 • ITLV - виробник ABPSAU (Іспанія);
 • Monini - виробник «Моніні С.п.А» (Італія);
 • Oscar - виробник Olive Line (Іспанія);
 • Ravika - виробник «Кескіноглу А.С.» (Туреччина).

Перспектива ринку рослинного масла в Україні


Асоціація «Укролія» зазначає, що олійно-жировий комбінат України до 2015 року, і без того найбільший в світі, збільшить свої переробні потужності до 15 млн. Тонн олійного насіння на рік. Україна збереже світове лідерство з експорту соняшникової олії.

Ринок олії в Україні, брендінгове агентство, ринок рослинної олії в Україні, ринок соняшникової олії в Україні, ринок олії в Україні, маркетингове дослідження, особливості ринку, аналіз ринку рослинних масел, аналіз споживачів, переваги споживачів

Перспективним напрямом, який щосили освоюють вітчизняні виробники, є переробка олійного насіння інших культур і виробництво соєвого і рапсового масла. В першу чергу це пов'язано з тим, що бόльшая половина врожаю йде на експорт. Однак і тут бізнесмени стикаються з труднощами: Євросоюз може скасувати дотації на виробництво біопалива, що загрожує експорту ріпаку. Що стосується експорту сої та соєвого масла, то головною проблемою є те, що 98% всієї сої, вирощуваної на території України, - генно-модифікована.

Резюме


 • Україна є світовим лідером з експорту соняшникової олії. Виробництво соняшникової олії за останні кілька років збільшується в середньому на 10%.
 • У структурі роздрібного товарообороту соняшникову олію займає левову частку - понад 90%. Українці, які живуть у містах, віддають перевагу рафінованому соняшниковій олії.
 • В Україні налагоджено виробництво по переробці олійного насіння тропічних культур, а тому більшу частку в експорті та імпорті рослинних масел займають пальмова і кокосова олія.
 • На українському ринку рослинних масел конкуренція досить висока. 90% внутрішнього споживання забезпечує дві компанії: Кернелс торговими марками «Чумак Золота», «Стожар», «Щедрий Дар» і компанія Бунгес торговими марками «Олейна» і «Розумниця». На регіональних ринках конкуренцію їм задають свої марки торгових мереж, які на окремих регіонах можуть займати до 15% всього ринку.
 • Рослинна олія розливається в ПЕТ-пляшки різного об'єму, рослинні масла преміум-сегмента - в скляні пляшки. Практично всі покупці при покупці рослинного масла звертають увагу на надійність пляшки.

А ми нагадуємо, що брендингове агентство KOLORO займається розробкою і моделюванням унікальній геометрії скляній або ПЕТ-пляшки, розробкою геометрії прес-форм, дизайном етикетки і упаковки. Створені намі концепти знаходять своє втілення на ринку, оскільки є унікальними і заточеними спеціально під потреби споживачів.

За консультаціями та питаннями звертайтеся до нас через форму зворотного зв'язку або по тел. 057-760-26-05, 099-618-87-50.

Контактная информация:

hello@koloro.ua

+38 (044) 223 15 23

Подготовил:

Алина

Маркетолог

131 голосов

Понравилась статья?
Оставьте свой голос :-)
comments powered by HyperComments

Похожие материалы

Бесплатная консультация. Звоните

up-btn

Спасибо за ваше сообщение!

КОНТАКТЫ

Виберіть зручний вам спосіб:
- Оцінка готовності вашого проекту
- Побудова плану робіт
- Ціни та терміни

сподобались наші статті?

наші новини сподобаються також !