Аналіз ринку туристичних послуг в Україні: проблеми і перспективи

Аналіз ринку туристичних послуг в Україні: проблеми і перспективи

Категория: Исследования

14 / 06 / 2017

29492 просмотров

181 4.1602209944751 5

Відповідно до маркетингових досліджень ринку туристичних послуг, що проведені Всесвітньою організацією туристичних послуг, причини занепаду українського туризму наступні:

 • нехтування міжнародним досвідом розвитку туризму;
 • відсутність послідовної державної політики в галузі;
 • неефективна діяльність влади у сфері туризму;
 • відсутність належних умов для розвитку туризму, податкового і фінансового стимулювання державою експорту туристичних послуг і вітчизняних туроператорів;
 • незадовільна робота по формуванню та зміцненню туристичного іміджу України, розробки та просування національного туристичного продукту на міжнародному та внутрішньому ринках.

Ознаки та наслідки занепаду:

 • зменшення кількості туристів у порівнянні з показниками 2012-2013 гг.;
 • значне скорочення питомої ваги туризму в ВВП країни;
 • падіння доходів від туристичних послуг і послуг готелів, туристичного збору, валютних надходжень від експорту туристичних і готельних послуг, інвестицій в туристичну інфраструктуру, робочих місць.

Частка туризму в українському ВВП становить лише 2%, а в розвинених країнах - цей показник сягає 8%. До нас туристи їдуть в основному з Німеччини, США, Великобританії, Китаю і Японії.

Аналіз ринку туристичних послуг

Територіальні негаразди, економічні проблеми і політична невизначеність призвели туристичну галузь України в плачевний стан: в 2014-2015 ринок туризму впав на 40%. Але в 2016 вже спостерігалося поліпшення, яке відобразилося в 20% зростанні. Це сталося завдяки Єгипту і Туреччини, які рятували свою туристичну галузь і знизили ціни для залучення українських туристів.

Туризм в Україні відображає її внутрішній соціально-економічний і політичний стан. Так, анексія Криму та військова агресія Росії різко скоротили потік іноземних туристів. Інфляція і девальвація гривні в 2014-2015 роках зумовили зменшення кількості виїзних туристів, зате дещо пожвавили внутрішній туризм. Останнє, як показує світовий досвід, може викликати значний економічний ефект.

У структурі доходів від туризму в розвинених країнах внутрішній туризм дає 80-90%, а в середньому в світі - понад 72%. В Україні - близько 64%.

Країни з найбільшим доходом від туризму

Найбагатші туристи

Внутрішній туризм в Україні розвинений ще недостатньо і потребує державної підтримки.

Важливою проблемою в сфері туризму стала відсутність кваліфікованих працівників: більшість вузів випускають недостатньо навчених фахівців, а якісної підготовки і перепідготовки кадрів для сфери туризму в Україні просто не існує. Також картину псують: недосконала правова захист туристів на території країни, складності з митним контролем, тіньова економіка.

Не останнє місце серед великої кількості проблем займає військовий конфлікт на Сході країни. Він сіє паніку і аж ніяк не сприяє залученню туристів. Ізраїль теж знаходиться в стані війни постійно і це не заважає країні розвивати і економіку і туризм. Нам дійсно необхідно перейняти досвід цієї країни. Україна - це бренд, її імідж потрібно розвивати і просувати, незважаючи ні на що. Це корисно і для зв'язків з громадськістю та для економіки країни.

Аналіз ринку туристичних послуг України: показники

У найближче десятиліття туризм залишиться одним з джерел нових робочих місць у багатьох регіонах світу. За прогнозами експертів, протягом наступних п'яти років, рівень щорічного приросту в цій галузі складе 5%, що дорівнює 2 млн. Нових робочих місць. Результати проведених досліджень СОТ показують, що туристичний рух до 2020 р виросте до 1,6 млрд. Туристів за рік, а їх витрати на поїздки досягнуть $ 2 трлн - тобто $ 5 млрд в день. Туризм буде забезпечувати економічне зростання в XXI столітті нарівні з телекомунікаційною індустрією і сектором ІТ.

Аналіз ринку туристичних послуг

У 2015 році кількість українців, які скористалися послугами туроператорів, стало менше на 17% і досягло 1,15 млн осіб. Але за даними департаменту туризму МЕРТ України, кількість мандрівників склало 1,44 млн і більшість з них - українські громадяни. Іноземців при цьому практично стільки ж, скільки в 2014 (а в 2013 було 137 тисяч) - 22,4 тисячі. Але, якщо підсумувати всіх іноземців, які відпочили в Україні, кількість буде набагато більше: наприклад, в 2015 році тільки у Львові іноземних туристів було близько 35 тисяч.

У 2016 році кількість іноземних мандрівників зменшилася. Особливо мандрівників з РФ - більше, ніж на 900 тис. Чоловік. Зате кількість туристів з колишнього СРСР зросла на 20%. В основному це жителі Республіки Білорусь, Республіки Молдова та Азербайджанської республіки. Мінеральні води Західної України облюбували туристи з Центральної Азії. Нерідко, вони залишаються там жити. За даними Кабміну кількість іноземних туристів, які відвідали Україну в 2016 році досягає 16 млн.


Україна і Туреччина - взаємовигідне співробітництво

Світова туристична організація UNWTO оцінила туристичні потоки України 2012 року в $ 4,8 млрд, а 2014 року - лише в $ 1,6 млрд.

Всесвітній економічний форум оцінив загальний дохід від туристичної діяльності в Україні у 2012 році в $ 3,2 млрд, однак в 2014-2015 роках, у зв'язку з кризою і російською агресією на сході країни, Україна взагалі не увійшла в рейтинг. Але за результатами Всесвітнього Економічного форуму в Давосі в 2016 році, Україна може похвалитися таким:

Рейтинг України в туристичній сфері

А в рейтингу Expat Insider 2016, в якому брали участь більше 14 тис. Чоловік з 191 країн, Україна пишається такими показниками:

Ставлення до України туристів

У 2016 році українці облюбували пляжі таких країн:

 • Туреччина;
 • Єгипет;
 • Греція;
 • Болгарія;
 • Чорногорія;
 • Кіпр;
 • Іспанія.

Внутрішній ринок туристичних послуг України

Олешківська пустеля і Оптимістична печера, Умань і Львів, Шацькі озера і Світязь, водоспад Шипот і Тунель кохання, «Софіївка» і «Асканія-Нова», найдовший будинок в світі в Луцьку і п'яна церква в Чернівцях, а також сотні інших місць, на які варто подивитися в Україні, пропонують туроператори.

Близько шести мільйонів чоловік здійснюють понад 10 млн турпоїздок просторами країни. Протягом 2001-2011 років обсяги інвестицій в готельну і ресторанну сферу зросли з 469 до 4908 млн грн., Або в 10,5 разів. Протягом 2011-2014 років капітальні інвестиції в сферу розміщення і харчування туристів скоротилися до 1,5 млрд грн. Внутрішні туристичні потоки на 70-80% забезпечені в'їзним туристичними потоками і лише на 20-30% - вітчизняними туристами. Протягом 2000-2014 років частка внутрішніх туристів на ринку мала тенденцію до скорочення, і навіть різке скорочення в'їзного туризму в 2014 році не суттєво вплинуло на структуру туристичних потоків, що може свідчити про недостатній розвиток внутрішнього туризму в Україні.

Неякісні туроператорські послуги

У той же час, дані офіційної статистики від різних джерел мають істотні відмінності, що обумовлено з одного боку - різними методологічними базами обліку, а з іншого - значним тіньовим оборотом в галузі. Точно визначити обсяги ринку обслуговування туристичних потоків на сьогоднішній день - неможливо.

Інші дослідження від брендінгового агентства колорит дивіться ..

Відродження внутрішнього туризму, яке спостерігається в останні роки, пояснюється:

 1. Скороченням сімейних бюджетів, в тому числі і на відпочинок.
 2. Сплеском патріотичності на тлі останніх подій в країні.

Популярністю користуються Херсонська, Одеська та Миколаївська області. Але і там сервіс не відповідає вартості, яка виросла в рази після окупації Кримського півострова.

Хоча в південній частині країни в минулому році відпочило близько 3 млн осіб. На інших напрямках, таких як Карпати (які користуються попитом серед українців і не тільки, завжди), Чорнобиль і Прип'ять та інших - збільшилася кількість туристів на 20%. Туроператори при цьому виконують роль організаторів екскурсії, тому що онлайн-маркетинг готелів України знаходиться на досить високому рівні.

У рекламу не обов'язково вкладати великі гроші. У цьому можна переконатися тут. Або почитати про найбільших рекламних бюджетах тут.

Основні туроператори України

За кількістю виїзних туристів за даними МЕРТ лідерами стали такі компанії:

Популярні туроператори України

Туроператори

Туроператори

Туроператори

Туроператори

Український ринок туристичних послуг: що робити з дикунами

Наявність в реченні ринку послуг турагентств сприяє розподілу туризму на організований і неорганізований. Перший вид - це подорожі, які пропонуються турфірмами і реалізуються на умовах передоплати. Організовані туристи купують тури з заздалегідь визначеним маршрутом, терміном перебування і обсягом наданих послуг.

Неорганізовані туристи подорожують по самостійно оформленим маршруту, місця зупинки і всім іншим нюансам, пов'язаним з поїздкою. Неорганізовані туристи в народі називаються дикунами. Дикуни - це особливий вид туристів, який не потребує туроператорах, іноді їм також не потрібно готель, оскільки намет і спальник можна взяти з собою. Типовий приклад неорганізованого туризму - поїздки автостопом. 90% відвідали Стамбул - туристи, які приїхали без допомоги туроператорів. До країн, з якими Україна межує на заході (Словаччина, Польща, Угорщина, Білорусь) в'їжджають, в основному, без допомоги турагентств. А в Грузію з 150 тисяч українців, 135 тис. Приїхали дикунами. В Анталії і Середземноморському напрямку - навпаки, практично всі відпочиваючі приїхали через турагентства.

Активний туризмАктивний туризм

У турагентствах вигідно замовляти пляжні напрямки, тому що операторам дають знижки за оптовий викуп. Все, що залишається операторам - боротися за зниження вартості з перевізниками для залучення більшої кількості клієнтів.

Тим, хто подорожує самостійно, необхідно самостійно піклуватися про нічліг. В такому випадку, знадобляться такі сервіси:

А для того, щоб дістатися до пункту призначення, можна скористатися не тільки автостопом, але і такими сервісами:

А на таких сервісах можна забронювати номери в готелях, квитки на авіа, ж / д і автотранспорт, а також взяти в оренду автомобіль:

Новий спосіб подорожі - CouchSurfing. Це такий онлайн-сервіс, члени якого допомагають один одному під час подорожей влаштуватися на нічліг або навіть організувати дозвілля в чужому місті або країні:

Лікувальні курорти України: мінеральні води

Україна - не просто одна з найкрасивіших країн світу, а одна з найдешевших за вартістю проживання для іноземців:

Маркетинговий аналіз туристичних послуг України

Найпопулярніші курорти мінеральних вод знаходяться в Закарпатті. І не тільки Чехія і Угорщина можуть похвалитися джерелами з термальною водою: на Закарпатті їх понад 50! У Берегово насолодитися сірководневою водою можна за 100 грн за дві години. А за 200 грн / 3 години в Косино можна поплавати в пиві, вині і кави в спеціальних басейнах.

Спробувати себе, як інгредієнт для супу можна в Лумшорах: на свіжому повітрі горить багаття, на якому стоїть чан з водою, в ньому омолоджуються туристи: перепади температур благотворно впливають на серцево-судинну систему здорової людини., Коштувати це буде від 350 грн / година. Оздоровити серце можна і в селі Довге (аналог метанової йодо-бромної води розташований в Угорщині) за 200 грн з людини за проживання в санаторії і за 35 грн за ванну. За 60 грн на годину можна насолодитися купіллю в воді, насиченій мінералами, в селі Велятино.

Відпочинок в КосиноВідпочинок в Лумшорах

Найкращі питні мінеральні води також знаходяться в західній частині країни. Не поступаються їм за рівнем мінералізації мінводи Бердянська Запорізької області, які стимулюють обмінні процеси організму і благотворно впливають на систему травлення. Крім мінвод, варто насолодитися сонцем, морем і лікувальними грязями. Вартість проживання - від 100 грн з людини + харчування.

У центрі країни, на Полтавщині, в Миргороді, добувають мінеральну воду, якої можна підлікувати шлунково-кишковий тракт від безладного харчування, а розслабитися і поліпшити стан шкіри, завдяки ванн з мінеральними водами. Привести себе в порядок в санаторіях полтавського Баден-Бадена можна від 500 грн на добу з людини.

А на березі Чорного моря, в Одеській області, можна поліпшити стан серцево-судинної системи та обміну речовин за допомогою мінвод з 14 розроблених джерел і відкритих вод лиманів в селі Затока, Куяльник, селищі Сергіївка. Вартість проживання - від 100 грн з людини.

Свалява - невелике містечко, розташоване на мінеральних джерелах, до якого можна дістатися прямим поїздом з Одеси, Києва, Львова, Харкова, Вінниці та пожити за 300 грн з людини в готелі і, насолоджуючись пейзажами Закарпаття, пити воду Боржомського типу. У Свалявському районі добре розвинена інфраструктура біля села Солочин, яке за останні роки стало курортним. Тут лікуються мінеральними водами «Лужанська» і «Поляна Квасова». Вони об'єднали лікувальні властивості Боржомі, Єсентуки і Нарзану. Проживання - від 50 грн на добу в приватних пансіонатах. Щоб оздоровитися, потрібно буде викласти від 100 грн за проживання з людини в приватних будинках і від 500 грн в готелях. Процедури оплачуються окремо.

Туризм в ТрускавціТуризм в Моршині

Моршин - один з найвідоміших курортів Прикарпаття. Разом з красивою природою і чистим повітрям, курорт налаштовує на релакс лад повним спектром оздоровчих процедур і наявністю великої кількості джерел мінеральних вод, які покращують роботу практично всіх внутрішніх органів людини і організму в цілому. Вартість перебування одного дорослого - від 100 грн в квартирі, від 200 грн в пансіонаті і від 300 грн в готелі, Процедури оплачуються окремо, доступ до джерел - вільний.

У перлині Карпат, селищі Східниця, на висоті 600 м над рівнем моря, недалеко від курорту Трускавець, розташована велика кількість різнотипних джерел лікувальних вод, якими можна оздоровитися протягом усього року в санаторіях і готелях, заплативши від 100 грн з людини без харчування.

Трускавець входить в трійку найпопулярніших курортів мінвод України. Там 2 бювети мінеральних вод, 2 БАЛЬНЕООЗОКЕРИТОЛІКАРНЯ і велика кількість санаторіїв, пансіонатів, готелів і вілл. Вони цілий рік обслуговують і запрошують туристів поліпшити роботу сечовивідної системи, шлунково-кишкового тракту і обміну речовин. Вартість проживання - від 50 грн з людини без харчування в приватному секторі і від 140 без харчування в готелях і санаторіях. Процедури оплачуються окремо.

Мінводи Шаяна також схожі по мінеральному складу на відомі Боржомі, Єсентуки і Віші-Селестон. Там можна не тільки підлікувати шлунково-кишковий тракт, але і здійснити кінні прогулянки і замовити екскурсії по Закарпаттю. Вартість проживання в приватному секторі починається від 100 грн з людини без харчування або 150 в готелях, але також без харчування.

Екотуризм в Україні: як потрібно відпочивати на природі

Екотуризм - це особливий вид туризму, який не тільки приносить прибуток, але і сприяє пропаганді збереження екосистеми. Поїздки / походи відбуваються в природні території з особливою культурою для її популяризації. Екотуризм не варто плутати з природним туризмом, прикладом якого може служити поїздка на шашлики на природу.

Природний туризм - це і біотуризм, тобто поїздка дикуном з наметом, і проста екскурсія в зоопарк або прогулянка по заповіднику. Зелений туризм, або, як його називають німці, м'який туризм, націлений не тільки на збільшення прибутку, а й на популяризацію регіону, раціональне використання його природних ресурсів і зменшення можливих збитків.

Різновид зеленого туризму - агротуризм або сільський туризм. Подібний відпочинок передбачає повне занурення в сільське життя: годування тварин, робота на землі, участь в народних святах і місцеві звичаї.

ЕкотуризмЕкотуризм ЕкотуризмЕкотуризм

Флагман екотуризму в Україні - Карпатський біосферний заповідник. Він тішить око і м'якими рівнинами і крутими гірськими хребтами, з яких і в жарку пору не сходить сніг. Золотисто-білий килим біля села Кіреші приваблює туристів з усієї Європи. На території заповідника прокладено 18 маршрутів. Щоб подивитися Долину нарцисів, та й помилуватися всією красою заповідника, потрібно доїхати поїздом або автобусом зі Львова або Івано-Франківська до Рахова.

Контактная информация:

hello@koloro.ua

+38 (044) 223 15 23

Подготовил:

Мария Волошина

Маркетолог

181 голосов

Понравилась статья?
Оставьте свой голос :-)
comments powered by HyperComments

Похожие материалы

Бесплатная консультация. Звоните

up-btn

Спасибо за ваше сообщение!

КОНТАКТЫ

Виберіть зручний вам спосіб:
- Оцінка готовності вашого проекту
- Побудова плану робіт
- Ціни та терміни

сподобались наші статті?

наші новини сподобаються також !