Аналіз ринку шоколаду в Україні

Аналіз ринку шоколаду в Україні

Категория: Исследования

15 / 11 / 2016

39502 просмотров

493 4.0567951318458 5

Шоколад і шоколадні вироби завжди користувалися популярністю серед населення України. За популярністю серед кондитерських виробів шоколад знаходиться на другому місці, поступаючись тільки борошняним виробам. Однак український шоколадний ринок залишається нестабільним і постійно змінюється.

Шоколадний ринок України: виробництво

На думку генерального директора кондитерської корпорації ROSHEN, В'ячеслава Москалевського, попит на шоколадну продукцію падає з середини 2013 року. Тоді було вироблено 328 тис. Тон шоколаду і продуктів, що містять какао, що на 2,7% менше ніж у 2012. Вже в 2014 році шоколадної продукції було вироблено 230 тис. Тон. Це на 29,7% менше ніж у 2013 році. У 2015 виробництво шоколаду скоротилося на 21% в порівнянні з 2014 роком. Всього було виготовлено 182 тис. Тон шоколадної продукції.

У 2016 році виробництво шоколаду продовжувало падати. Хоча бували місяці, коли відбувалося зростання виробництва. Наприклад, в серпні 2016 року, виробництво шоколаду зросло на 9,7% в порівнянні з серпнем 2015 року Всього, в серпні було виготовлено 15,1 тис. Тон. Однак уже в вересні 2016 цифри знову впали. За місяць було вироблено 17 тис. Тон шоколаду, що на 0,4% менше ніж у вересні 2015. За січень-вересень 2016 року було виготовлено 113 тис. Тон шоколадної продукції. Це на 5,7% менше в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року.

Приклад шоколадної продукції

Серед причин спаду виробництва шоколаду свою роль зіграли:

 • девальвація гривні;
 • зниження купівельних можливостей населення;
 • закриття російського ринку;
 • зростання цін на какао-боби і цукор;

Виготовлення шоколаду і шоколадних виробів сильно залежить від ситуації в регіонах, де проростають какао-боби. Республіка Кот-д'Івуар (Західна Африка) - один з найважливіших постачальників сировини в Україну. Засухи 2015 року негативно позначилися на якості і вартості нового врожаю.

Ще однією причиною зростання цін називають збільшення вживання шоколаду в країнах, що розвиваються: Індії, Китаї, Саудівській Аравії. Підвищення попиту дозволяє постачальникам какао-бобів піднімати ціни.

Дослідження ринку шоколаду: експорт та імпорт

Змінилася ситуація з експортом і імпортом шоколадної продукції. У 2016 році посилилася тенденція щодо скорочення експорту українського шоколаду. У 2015 році, було вивезено шоколадної продукції на суму 158,9 млн доларів. За січень-вересень 2016 року, Україна експортувала шоколаду на 88 млн. 595 тис. Дол., Що означає істотний спад. Найбільше було направлено в:

 • Казахстан – 16,7 млн. долл.
 • Грузію – 6,7 млн. долл.
 • Білорусь – 6,3 млн. долл.

Аналіз ринку шоколаду

В основному, український шоколад експортується в країни колишнього Радянського Союзу. Закриття російського ринку значно знизило експортні можливості України. Поки не будуть налагоджені нові ринки збуту, вироблену шоколадну продукцію буде нікуди дівати. У 2015 році ЄС заборонив Україні експорт кондитерської продукції з горіхами. З 2016 ця заборона зняли, що дозволило експортувати більше шоколаду і цукерок.

Кількість імпорту також скорочується. За 2015 рік до України ввезли шоколаду на 70,5 млн. Дол. За 9 місяців 2016 року імпортовано шоколаду було на 45,1 млн. Дол. Найбільшими постачальниками стали:

 • Польща - 16,5 млн. долл.;
 • Німеччина - 7,4 млн. долл.;
 • Нідерланди - 7,3 млн. долл.

Однією з причин скорочення «чистого» імпорту можна назвати поширення на території України міжнародних компаній по виробництва шоколаду. Вони виробляють на території країни продукцію зарубіжних брендів.

Також Україна почала розслідування щодо імпортованих з Росії шоколаду і продуктів з какао-бобів. Асоціація «Укркондпром» (діє від імені кондитерської корпорації Roshen, ПАТ «Кондитерська фабрика« Харків'янка », ПАТ« Харківська бісквітна фабрика », ПАТ« Полтавакондитер ») висунула звинувачення в тому, що в період з 2012 по 2014 року імпорт шоколаду з Росії в Україна міг відбуватися за демпінговими цінами. 26 травня 2016 року було розглянуто скаргу від асоціації «Укркондпром». Головним доводом стало те, що в 2014 році Росія експортувала шоколад в Україні за цінами значно нижчими від внутрішніх.

Щоб бути затребуваним необхідно знати, чого хочуть споживачі. Замовити кабінетне маркетингове дослідження можна в брендінговому агентстві KOLORO.

Дизайн упаковки шоколаду

Портрет споживача шоколаду

Згідно з дослідженнями, українці споживають в середньому 2 кг. шоколаду та шоколадних виробів в рік. Це в 2 рази менше ніж на Заході, де населення вживає 5-6 кг шоколаду в рік. Склалася традиція вживання солодкого в якості нагороди після важкого робочого дня або для зняття нервової напруги. Навіть в умовах скорочення витрат, споживачі намагаються зберегти певну кількість солодощів в своєму раціоні.

Збільшення цін змусило споживачів переходити на більш дешеві види солодощів. В'ячеслав Москалевський заявив, що споживачам складно віддати більше 70 грн. за коробку шоколадних цукерок. В основному, споживачі намагаються купувати цукерки ціною 30-60 грн. за коробку. Дорогі, красиво упаковані цукерки купують як подарунок на свята. У будні дні, для себе, люди купують вагові шоколадні цукерки. Вони дешевше плиткового шоколаду. Аналіз ринку цукерок показує, що серед кондитерських виробів, вони посідають третє місце за популярністю.

Аналіз ринку шоколаду показує і протилежну тенденцію - збільшення попиту на дорогий гіркий шоколад. Його люблять ті, хто при здоровому способі життя не хоче відмовлятися від солодких продуктів.

Для дітей батьки купують шоколад з корисними інгредієнтами: горіхами і сухофруктами. Популярністю користується продукція з підвищеним вмістом молока - як додаткове джерело кальцію.

У нашій статті ви можете прочитати про особливості створення кондитерського бренду.

Приклади дизайну упаковки шоколаду

Исследование шоколада: лидеры рынка

 1. ROSHEN. Кондитерська корпорація входить до складу групи «Укрпромінвест» і існує з 1996 року. Фабрики компанії знаходяться в Україні (Київська, Кременчуцька, Вінницькі фабрики), Литві (Клайпедська фабрика), Угорщини (Bonbonetti Choco Kft) і Росії (Липецька кондитерська фабрика). У рейтингу Global Top-100 Candy Companies в 2015 році корпорація Roshen зайняла 22 місце. Продукція компанії експортується в США, Канаду, Естонію, Вірменію, Молдову та інші країни.
 2. АВК. Компанія була заснована в 1991 році для поставок какао-продуктів на кондитерські фабрики. Потім почала виробляти солодощі. Входить до складу 20 найбільших компаній світу. У рейтингу Global Top-100 Candy Companies 2015 займає 62 місце. До складу корпорації АВК входять Луганська кондитерська фабрика, Мукачівська кондитерська фабрика, Дніпропетровська кондитерська фабрика, ТОВ «Бджола»: виробництво глазурі ". Донецька кондитерська фабрика, яка входила до складу АВК з 1996 року, припинила свою роботу, так як вона знаходиться в зоні АТО. Через це була зупинена робота і Луганській кондитерської фабрики. АВК належать такі торгові марки як: «Гулівер», «Королівський шедевр», «Королівський шарм», «Шоколадна ніч», «Вечір Золотий» та інші.
 3. «КОНТІ». Компанія була заснована в 1997 році під назвою Виробниче об'єднання «Київ-Конті». У 2011 році, компанія стала Приватним Акціонерним Товариством Виробниче об'єднання «Конті». У споживачів особливою популярністю користуються їх вагові шоколадні цукерки. У рейтингу Global Top-100 Candy Companies «Конті» займають 38 місце.
 4. Корпорація «Бісквіт-шоколад» складається з двох фабрик: ПАТ «Харківська бісквітна фабрика» (виробництво борошняних кондитерських виробів) і ПАТ «Кондитерська фабрика« Харків'янка »(виробництво цукерок і шоколаду). Солодощі з харківських підприємств експортують до Грузії, Латвії, Литви, США, Канаду, Ізраїль та інші країни.
 5. «ЖЛ» (Житомирська кондитерська фабрика). Компанія була заснована в 1944 році. У 2011 році вона злилася з компанією «Будстайл XXI» (Київ) і перетворилася з ЗАТ «Житомирські ласощі» в ТДВ «ЖЛ». Нещодавно фабрика ЖЛ виграла тендер на виробництво продукції для приватної марки мережі супермаркетів «АТБ». Продукція ЖЛ експортується більш ніж в 20 країн світу: Китай, Нову Зеландію, США, Німеччину та інші.
 6. «Монделіс Україна» (до 2014 «Крафт Фудз Україна»). Компанія виготовляє шоколад «Корона» і MILKA шоколадні батончики PICNIC і інші солодощі. Це один з найбільших в світі виробників шоколадної продукції і снеків. Свій бізнес компанія розвиває на ринках Молдови, Білорусії, Вірменії, Грузії, Азербайджану, Казахстану, Узбекистану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Монголії.
 7. Львівська кондитерська фабрика «Світоч». Історія компанії почалася в 1962 році. Тоді 3 кондитерські фабрики об'єдналися в одну під назвою «Червона троянда». У тому ж році, назву змінили на «Світоч». (Контрольний пакет акцій належить корпорації Nestle. У 1998 році, компанія увійшла до складу Nestlé SA У 2015 році чистий прибуток компанії склав 271 млн. Грн. Проти 22 тис. Грн. В 2014 (за даними сайту interfax.com.ua). На українському ринку популярністю користується плитковий шоколад і цукерки на вагу бренду. Свою продукцію «Світоч» експортує до Молдови.

Успіх бренду шоколадної продукції багато в чому залежить від його позиціонування. Брендінгові агентство KOLORO гарантує індивідуальний підхід до кожного клієнта!

Шоколадна продукція

Тенденції в дизайні упаковки шоколаду

 1. Лаконічність. Споживачі втомилися від великої кількості деталей в дизайні. Упаковки з безліччю зображень і написів несуть надто багато інформації. Тому дизайн етикетки і упаковки шоколаду повинен з першого погляду вказувати на основні властивості продукту. Наприклад, у Словаччині випустили преміальну лінійку шоколаду, оформлену в мінімалістичному стилі. Дизайнери придумали двобарвне упаковку: для молочного шоколаду - коричневу з блакитним, для чорного шоколаду - двох різних відтінків коричневого. На преміальність продукту вказує золоте тиснення на обгортці. При погляді на упаковку, покупець може відразу ж зрозуміти, який вид шоколаду перед ним.
 2. Грайливість. У багатьох людей шоколад асоціюється із задоволенням, розвагами і дитинством. Тому одним із трендів дизайну упаковки шоколаду стали розкутість і незвичайність. На упаковки розміщують зображення кумедних стилізованих звірів. У дизайні використовують яскраві, що не мають відношення до шоколаду кольору. Наприклад, на упаковці шоколаду Benetto намальовані птиці в людському одязі. А на упаковці Fat Pig Chocolate намальований свинячий п'ятачок на яскраво рожевому тлі.
 3. Вінтаж. Дизайнери згадали, що довгий час шоколад був вишуканими ласощами, доступним не для всіх. Щоб підкреслити елітність продукту в дизайні упаковки шоколаду використовують елементи оформлення минулих епох. Наприклад, для дизайну шоколаду Alice Chocolate використовували популярне в 18 столітті оформлення: біла упаковка з темним тисненим силуетом.
 4. Мультисенсорний досвід. При розробці дизайну упаковки дизайнери часто орієнтуються на візуальний досвід людини. Одним з нових трендів стало підключення всіх почуттів. Перш ніж почати їсти шоколад, чоловік тримає упаковку в руках, відчуває її фактуру. Це також впливає на сприйняття якості продукту. Компанія Moonstruck Chocolate випустила шоколад в незвичайній упаковці: з врізаними ілюстраціями і тисненням. На думку покупців, така упаковка «захоплює уяву».
 5. Максимум зручності. Часто шоколадну продукцію вживають в дорозі, на роботі або після тренування. У таких випадках великі упаковки незручні. До того ж плитковий шоколад може підтанути. Для зручності споживачів розробляється незвичайний дизайн упаковки. Наприклад, Chocolates with Attitude випускають набори з 12 маленьких коробочок. Кожну з них можна взяти з собою, щоб поласувати при нагоді.

Дизайн упаковок шоколаду

Приклади грайливості (зліва) і мультисенсорного досвіду (праворуч) в дизайні упаковки шоколаду

Прогноз розвитку ринку шоколадної продукції в Україні

Відкриття європейського ринку дозволить збільшити кількість експорту. У лютому 2016 року Міністерство аграрної політики розробило законопроект для привиди української продукції у відповідність з євро- ськими стандартами. Наприклад, в Європі дозволяють використовувати до 5% рослинних жирів при виготовленні шоколаду. Це може бути пальмова олія, масло ши або манго. Також необхідно зменшити жирність українського шоколаду. Відповідно до діючих стандартів, в шоколаді повинен бути 31-33% какао-масла. Нові стандарти передбачають 18% зміст.

Змінилися вимоги для шоколадних цукерок. За новими правилами, вони повинні містити не менше 25% шоколаду. Це здорожить виробництво. Зараз виробники використовують шоколадну глазур: суміш какао-порошку і рослинного жиру. Кондитери будуть змушені припинити випуск такої продукції або вказувати на упаковці, що вона не шоколадна.

Зростає попит на український шоколад з боку ринків, що розвиваються. Найімовірніше посилиться присутність української шоколадної продукції на азіатському ринку. Світові ціни на шоколад будуть збільшуватися. Це пов'язано з тим, що споживання шоколаду зростає, а урожай какао-бобів знижується. Щоб впорається з нестачею сировини, провідні шоколадні виробники почали програми підтримки, для фермерів, які вирощують дерева какао

При падінні попиту на шоколадну продукцію найменше постраждає вживання преміального шоколаду. Може постраждати шоколад середнього цінового сегмента. Якщо ціни продовжать рости, споживачі замість нього будуть купувати шоколад з економ-сегмента або перемикатися на інші солодощі.

Продовжиться боротьба трьох основних виробників за місце на ринку. Якщо компанії, виробництва яких перебували в зоні АТО, що не наростять потужності на інших виробництвах, їх можуть потіснити конкуренти і зайняти частку ринку.

Аналіз ринку шоколаду

Дослідження ринку шоколаду: підсумки

 1. В Україні спостерігається постійний спад попиту на шоколадну продукцію. Він почався ще 2013 році і був викликаний зниженням купівельної спроможності населення.
 2. Падіння експорту та імпорту шоколадної продукції. Причиною цього стало закриття російського ринку для українського шоколаду. Крім того не вся українська шоколадна продукція відповідає європейським вимогам. Тому для виходу на європейський ринок необхідно змінити стандарти виробництва шоколаду та шоколадних виробів.
 3. Найбільшою популярністю серед споживачів користуються вагові шоколадні цукерки. Це обумовлено їх низькою ціною. Намагаючись скоротити збитки від падіння продажів, компанії підвищують ціни на решту продукції, зокрема на преміальний сегмент.
 4. Зростання споживання шоколаду в світі. Українські виробники постійно потрапляють в Global Top-100 Candy Companies завдяки якості продукції. Тому у них є шанс завоювати світові шоколадні ринки.

Для того, щоб залишатися першим у своїй сфері, потрібно бути в курсі головних трендів. Брендінгові агентство KOLORO допоможе вам в цьому!

Контактная информация:

hello@koloro.ua

+38 (044) 223 15 23

Подготовил:

Анна Сергиенко

Копирайтер

493 голосов

Понравилась статья?
Оставьте свой голос :-)
comments powered by HyperComments

Похожие материалы

Бесплатная консультация. Звоните

up-btn

Спасибо за ваше сообщение!

КОНТАКТЫ

Виберіть зручний вам спосіб:
- Оцінка готовності вашого проекту
- Побудова плану робіт
- Ціни та терміни

сподобались наші статті?

наші новини сподобаються також !