Аналіз ринку молочної продукції України

Аналіз ринку молочної продукції України

Категория: Исследования

23 / 11 / 2016

23325 просмотров

117 4.2307692307692 5

В останні роки для молочного ринку України характерна сильна нестабільність. На молочну галузь впливає економічна ситуація в країні і на міжнародному ринку. Аналіз ринку молока та молочної продукції показує, які зміни відбулися в цій галузі в 2016 році.

Аналіз молочного ринку: виробництво

В Україні спостерігається спад молочного виробництва. У 2014 році в країні виробили 11,23 млн. тон молока. У 2015 році виробництво молока в Україні склало 10682 млн. тон (на 4% менше ніж в 2014). За січень-жовтень 2016 року в Україні було вироблено 9,03 млн. тон молока. Це на 2,3% менше ніж за аналогічний період 2015 року. Тоді було вироблено 9,3 млн. тон молока.

Аналіз молочного ринку України - графік

Скорочується кількість молока виробленого в особистих сільгосп господарствах. На думку Вадима Чагаровського (член наглядової ради компанії «ТЕРРА ФУД»), 60% молока для переробки постачають великі холдинги.

На якість молочної продукції значно впливає сировина, з якого її виготовляють. На думку Ірини Кухтіної (директор департаменту закупівель компанії Danon в Україні), дрібні господарства, на 1-2 корови, не зацікавлені у вкладенні грошей в якісне молоко. Такі господарства виробляють молоко переважно другого сорту. Якість молока знижує ручне доїння, недотримання гігієни і правил перевезення молока.

На думку Раймунда Єлі (координатор регіональних стратегічних програм FAO в Європі і Центральній Азії), в Україні дуже низька продуктивність молочного сектора. З однієї корови в рік отримують середній надій в 4,9 тонн молока. Наприклад, в США з однієї корови в середньому можна отримати 10 тонн молока, а в ЄС - 7,5 тонн.

Всього в молокопереробної галузі функціонує близько 200 підприємств. На думку аналітиків ефективно працюють не більше 100 з них. Застарілі технології не дозволяють багатьом українським підприємствам стати прибутковими.

Аналіз кон'юнктури ринку молочного скотарства показує, що розведення великої рогатої худоби стало нерентабельним. Починаючи з 1990-х років, кількість поголів'я корів в Україні стрімко скорочувалася. Станом на вересень 2016 року, в Україні налічується 4162,5 тис. Голів ВРХ. Це на 119 тис. (2,8%) голів менше ніж у вересні 2015 року.

Дизайн упаковки молочної продукції

Аналіз молочного ринку: експорт та імпорт

В Україні знижується експорт молочної продукції. У 2015 році експорт склав 131 тис. Тонн (214,4 млн. Дол.). Загальний експорт молочної продукції за січень-жовтень 2016 року склав 93 тис. Тонн. Це на 8% менше ніж за відповідний період 2015 року.

Експорт молочних продуктів за категоріями в січні-жовтні 2016 року (у дужках дані за сумою експорту кожної категорії за жовтень 2016 г.).

 1. Молоко і вершки НЕ згущені - 7,9 тис. Тонн. Найбільше їх імпортувала Молдова (на 378тис.долл. Вжовтні).
 2. Молоко і вершки згущені - 47,2 тис. Тонн. Найбільші поставки були в Бангладеш (886тис.долл. В жовтні) і Казахстан (553тис.долл. В жовтні).
 3. Молочна сироватка - 19,8 тис. Тонн. Найбільші поставки були в Пакистан (191 тис. Дол. В жовтні) і Китай (151 тис. Дол. В жовтні).
 4. Вершкове масло - 9,3 тис. Тонн. Найбільший імпортер - Казахстан (2,9 млн. Дол. В жовтні).

Аналіз ринку молочних продуктів показує, що змінилися пріоритети в експорті. Тепер українські виробники постачають сухе молоко і вершкове масло. Ці продукти мають тривалий термін зберігання, тому їх можна експортувати східні і африканські країни.

Закриття російського ринку підштовхнула українських виробників до пошуку нових ринків збуту. У 2016 році були суттєво збільшені поставки молочних продуктів в такі країни:

 • Єгипет;
 • Пакистан;
 • Грузія;
 • Китай;
 • Марокко;
 • Нігерія;
 • В'єтнам і т.д.

Аналіз молочного ринку - графік

Імпорт молочних продуктів в Україну різко впав в 2014-2015 роках. Раніше десерти, дорогі сири і йогурти надходили з Росії, США і ЄС. Зниження купівельної спроможності населення вплинуло на імпорт дорогих продуктів. У січні імпорт молочних продуктів в Україну склав - 11,3 тис. Тонн (35,4 млн. Дол.).

Імпорт молочних продуктів за категоріями в січні-жовтні 2016 року (у дужках дані за сумою експорту кожної категорії за жовтень 2016 г.).

 1. Молоко і вершки НЕ згущені - 411 тонн. Головний постачальник - Німеччина (44 тис. Дол. В жовтні).
 2. Молоко і вершки згущені - 829 тонн. Головний постачальник - Білорусь (136 тис. Дол. В жовтні).
 3. Молочна сироватка - 521 тонна. Найбільше було закуплено в Португалії (87 тис. Дол. В жовтні).
 4. Вершкове масло - 980 тонн. Найбільші поставки були з Франції та Нової Зеландії. У жовтні лідером поставок стала Франція (86 тис. Дол.)

Щоб залишатися в курсі головних подій замовте маркетингове дослідження в брендинговій агентстві KOLORO!

Молочна продукція

Дослідження ринку молока: аналіз якості

Влітку 2016 року було проведено перевірку якості української молочної продукції. ДП «Кіевоблстандарттехнологія» досліджувало 40 торгових марок масла і спредів. Результат показав, що більше половини молочних продуктів виготовляють з порушенням технічних умов. Виробники замінюють молочний жир жирами тваринного або рослинного походження і мінеральними маслами. Це погіршує якість продукції і може завдати шкоди здоров'ю людини.

Дослідження ринку молока: портрет споживача

Молочна продукція - це важлива частина раціону населення України. Молочні продукти є джерелом вітамінів і макроелементів. Однак населення України скорочує споживання молочних продуктів через їх різкого подорожчання. Українці споживають 220 кг молочних продуктів на душу населення. Цей показник значно нижче, ніж в ЄС, де людина споживає 260 кг молочної продукції в рік.

Більшість споживачів, при виборі молочної продукції в першу чергу орієнтуються на ціну. Продукти з натурального молока коштують дорожче, тому люди беруть молочну продукцію з добавками.

Найчастіше люди купують молоко. Його використовують для приготування страв і для пиття. Інший популярний продукт - питні йогурти. Вони поживні, швидко насичують і їх можна носити з собою. Питні йогурти люблять офісні працівники, студенти та спортсмени. Популярність здорового способу життя серед населення збільшила попит на сир. Різноманітні йогурти і сиркові маси батьки купують для дітей.

Аналіз ринку молочних продуктів показав, що споживачі вважають більш якісної продукції з міткою «для дітей». Тому її беруть для себе і дорослі. Така молочна продукція часто буває з вітамінізованими добавками.

Дизайн упаковки

Дослідження ринку молочної продукції: найбільші виробничі компанії України

Група компаній «ТЕРРА ФУД». Аграрний холдинг займається виробництвом молочної і м'ясної продукції, і сільським господарством. Історія компанії починається в 1999 році. Тоді Станіслав Войтович (президент групи компаній ТЕРРА ФУД) купив Тульчинський маслосирзавод. На сьогоднішній день виробничі потужності компанії складаються з 19 заводів. У 2016 році «ТЕРРА ФУД» була визнана найбільшою молочною компанією України.

За даними офіційного сайту компанія в рік:

 • переробляє молока - 553000 тонн;
 • забезпечує вершкового масла і рослинно-вершкових сумішей - 113600 тонн;
 • забезпечує сиру - 54000 тонн;
 • забезпечує продукції з незбираного молока - 80000 тонн;
 • забезпечує м'якого сиру - 2900 тонн.

У 2014 році компанія стала українським лідером з виробництва та продажу фасованого вершкового масла і рослинно-вершкових сумішей. У 2016 році компанія вибилася в лідери серед українських виробників плавлених сирів. Головні молочні бренди компанії: «Тульчинка», «Ферма», «Біла Лінія», «Premialle». Свою продукцію «ТЕРРА ФУД» експортує більш ніж в 40 країн світу.

«Данон Україна». Французька компанія Danone діє на території України з 1998 року. У 2006 році компанія придбала херсонський молокозавод «Родич» і перейменувала його в «Данон-Дніпро». Завдяки високій продуктивності цього підприємства, компанія увійшла до трійки лідерів молочної промисловості України. 30% продукції Danon, яка реалізується в Україні виготовляє завод «Данон-Дніпро». Компанія випускає продукцію під торговими марками:

 • «Живинка»;
 • «Веселий пастушок»;
 • «Веселий пастушок»;
 • «Даніссімо»;
 • «Растишка»;
 • «Простоквашино» і т.д.

Аналіз молочного ринку

ТОВ «Техмолпром». Компанія займається виробництвом молочних консервів (згущене молоко, іриска і т.д.) і сухого молока. Випускає продукцію під торговими марками:

 • «Білики»;
 • «Омка»;
 • «Альпійські луги»;
 • «Гадячмолоко»;
 • «Смілка»;
 • «Наше Молоко» і т.д.

ТОВ «Техмолпром» найбільший експортер згущеного молока в Україні. Свою продукцію компанія експортує в такі країни: ОАЕ, Туніс, Іран, Монголія, США, Ізраїль, Вірменія і т.д.

«Молочний альянс». В лідери компанія увійшла завдяки високій продуктивності Яготинського маслозаводу. Завод було засновано в 1956 році для переробки молока і вершків. Входить до групи компаній «Молочний альянс» з 2006 року. Випускає продукцію під ТМ «Яготинське». Всього маслозавод випускає 36 видів молочної продукції: кефір, молоко, сметану, вершкове масло і т.д.

Група компаній «Молочний альянс» постійно розширює свої ринки збуту. Вона вже кілька років поставляє вершкове масло в ОАЕ. У 2016 році компанія здійснила поставку фасованого молока в Королівство Бахрейн.

Житомирський маслозавод (компанія «Рудь»). До реконструкції 1976 року завод існував як Житомирський м'ясокомбінат. У 1981 році завод почав випуск молочної продукції. З 1998 року ПАТ «Житомирський маслозавод» виготовляє продукцію під ТМ «Рудь». Компанія випускає молочні продукти, заморожені овочі, ягоди, тісто. Свою продукцію ПАТ «Житомирський маслозавод» експортує в Ізраїль, Японію, США і т.д.

Дизайн упаковки йогурту

Тенденції в дизайні упаковки молочних продуктів

На сторожі екології. З кожним роком зростає свідомість споживачів. Тому молочна продукція в скляній упаковці знову набирає популярність. Пляшки і банки зі скла можна переробляти повторно. Натуральність продукту повинно підкреслювати і візуальне оформлення упаковки: рослинні принти і кольору, які асоціюються з природою.

Максимальна простота. Величезна кількість різноманітних яскравих упаковок стомлює споживачів. Прості упаковки навпаки, допомагають покупцеві швидко знайти потрібний йому продукт. Тому найважливіша інформація: вага, калорійність і склад продукту, повинна бути видна з першого погляду.

Більше кольору. Більшість виробників використовують для молочної продукції традиційні поєднання кольорів: білий, блакитний, синій. Несподівані і яскраві кольори при створенні дизайну упаковки допомагають виділитися серед решти молочної продукції.

Незвичайні форми. Все частіше виробники молочної продукції відходять від стандартних форм упаковок. Незвичайний дизайн з додатковими елементами відразу привертає увагу покупця до продукту. При цьому виробники не забувають про зручність споживачів. Незвичайність форм не повинна впливати на стійкість упаковки.

Більше про дизайн упаковки молока можна почитати в нашій статті.

Зверніться в брендингові агентство KOLORO, і ми розробимо дизайн упаковки, який підкреслить якість вашої продукції!

Дизайн упаковок йогурта

Прогноз розвитку ринку молочної продукції

Згідно з українською системою стандартів існує 4 сорти молока:

 • екстра;
 • вищий;
 • перший;
 • другий.

Такий підхід не відповідає існуючим стандартам ЄС. Щоб бути конкурентоспроможною Україна повинна змінити підхід до якості молочної продукції. Країна взяла на себе зобов'язання до кінця 2017 року встановити єдині вимоги до сирого товарного молока. Якщо подібний законопроект буде прийнятий, Україна зможе розширити свою присутність на молочних ринках ЄС.

У 2017 році свій ринок для української молочної продукції повинна відкрити Японія. Раніше імпорт був заборонений через карантин. В Україні вже існують представництва японських компаній-трейдерів:

 • Marubeni Corporation;
 • ITt&CO. LTD;
 • Sumitomo Corporation;
 • Mitsubishi Corporation.

Утриматися на ринку зможуть лише високоефективні молочні господарства з жорстким контролем якості продукції. Розвитку молочного виробництва може допомогти організація сімейних ферм в складі молочних кооперативів. Їх необхідно обладнати сучасними системами доїння та утримання худоби. Необхідно організувати правильне зберігання сировини в молокопункти.

Приклад дизайну

Резюме

 1. Україні потрібно підвищувати впізнаваність своєї молочної продукції серед інших країн. Найперспективнішими ринками, на думку фахівців ФАО (Продовольча і сільськогосподарська організація ООН), будуть Китай і країни Африки. Також вигідно буде експортувати молочну продукцію в країни колишнього Радянського Союзу: Грузія, Молдова, Вірменія, Казахстан.
 2. Країни ЄС не так вигідні для поставок молочної продукції. Європейський ринок переповнений продукцією місцевих виробників. Стандартів ЄС відповідає тільки 30% українського молока. Поліпшити ситуацію може отримання додаткових квот по пільговим експорту в ЄС.
 3. Щоб підвищити попит на українську молочну продукцію необхідно підвищити її якість. Для цього фермам і молокопереробним заводам необхідно пройти технічну реконструкцію.
 4. Необхідно розширювати внутрішній ринок молочної продукції. Збільшення кількості молочних товарів може зацікавити споживачів.

Бути кращим - означає бути в курсі всіх головних тенденцій. Брендингове агентство KOLORO допоможе вам стати лідером ринку!

Контактная информация:

hello@koloro.ua

+38 (044) 223 15 23

Подготовил:

Анна Сергиенко

Копирайтер

117 голосов

Понравилась статья?
Оставьте свой голос :-)
comments powered by HyperComments

Похожие материалы

Бесплатная консультация. Звоните

up-btn

Спасибо за ваше сообщение!

КОНТАКТЫ

Виберіть зручний вам спосіб:
- Оцінка готовності вашого проекту
- Побудова плану робіт
- Ціни та терміни

сподобались наші статті?

наші новини сподобаються також !