Аналіз українського ринку цукерок

Аналіз українського ринку цукерок

Категория: Исследования

28 / 03 / 2016

49995 просмотров

677 4.1447562776957 5

Цукерки – цукрові та шоколадні вироби, зацукровані фрукти, вживаються як десерт, перекусу. Як мінімум на 60 відсотків складаються з цукру. Цукерки бувають глазуровані, неглазуровані та шоколадні. Вважаються відмінним подарунком для малознайомих людей. Солодощі привозять в якості сувенірів з поїздок, вони є частиною свят.

Желейні цукерки haribo

Види цукерок:

 • карамель - складається з підігрітого цукру, крохмалю / патоки і інертного сиропу, буває льодяниковою, з начинкою, вітамінізованою, м'якою;
 • ірис - готується шляхом уварювання згущеного молока з цукром, патокою, і жиром (вершковим або рослинним маслом / маргарином);
 • шоколадні цукерки - на основі какао масла і цукру, в залежності від кількості останнього бувають темними, молочними або білими;
 • лакричні цукерки - солодощі на основі кореня солодки, відрізняються кисло-солоним смаком;
 • трюфелі - цукерка круглої форми з кремовою начинкою з шоколаду, свіжих вершків і вершкового масла;

Цукерки-трюфеля

 • марципан - цукерка на основі подрібненого на борошно мигдалю і цукрового сиропу;
 • праліне - мелений мигдаль, обсмажений в цукрі;
 • помадні цукерки - охолоджений і швидко розмішаний цукровий сироп;
 • фруктові - цукерки на основі фруктів (полуниця, курага, родзинки, чорнослив);
 • молочні - цукерки на основі вершків, або сухого молока;
 • лікерні - цукерки з алкогольною начинкою;
 • на вафельній основі - солодощі з вафель, в глазурі або без;
 • багатошарові - цукерки, в яких присутні кілька видів начинки;
 • кремові - з начинкою з вершків / вершкового масла і цукру;
 • батончики - цукерка довгастої форми, найчастіше містить нугу, горіхи карамель, шоколадну начинку; позиціонується як варіант швидкого перекусу;
 • горіхові (в тому числі грильяжні) - солодощі, які містять горіхи і насіннячка;
 • салміачні - цукерки на основі хлориду амонію (нашатирного спирту), національна фінська солодкість;
 • желейні - солодощі на основі фруктового соку, з додаванням желатину, пектину, або агар-агар, сюди ж відноситься зефір;
 • цукати - фрукти відварені в цукровому / цукрово-паточному сиропі;
 • льодяник - тягуча карамель на паличці;

Приклад етикетки і упаковки льодяника

Попит і споживання

2015 рік був важким для харчових виробників України. Купівельна спроможність населення падає, і споживачі обмежують покупку необов'язкових продуктів, більше економлять, розважливіше підходять до вибору товарів. Вагові шоколадні цукерки займають третє місце по продажах серед всіх кондитерських виробів. Відмовлятися від солодкого люди не схильні, але товари преміум сегменту купуються рідше. Для ніші цукерок це означає, що люди переключаються на желейні, мармеладні, помадкові, карамельні солодощі, вибирають великі економні упаковки.

Знизити собівартість виробництва складно, адже основна сировина для шоколадних цукерок - какао-боби, вони ростуть в Африці, в країнах з погано розвиненими технологіями. Засуха або тривалий сезон дощів автоматично означає подорожчання сировини, що, в свою чергу, призводить до підвищення цін. Деякі компанії жертвують якістю в спробі зробити продукт більш дешевим, але і попит на такий товар буде менше, як тільки клієнт помітить зміни. Довіру ж клієнта повернути буде складно.

У 2014 році обсяг виробництва кондитерських виробів зменшився на 8,7% і склав 230 тис.т. У 2015 році компанії не втрачали прибуток за рахунок підвищення цін, шоколадні вироби подорожчали на третину. Якщо до кризи 2014 року преміум сегмент давав 21-25% прибутку, і копанні навіть відмовлялися від випуску більш дешевих марок на користь дорогих, то зараз ситуація змінилася. Більш низька вартість желе, зефіру, вафельних цукерок, мармеладу, цукатів та ірисок зіграла в плюс. Клієнт шукає баланс якості та ціни, і зупиняє свій вибір саме на цих недорогих солодощах.

Портрет споживача

Статистичні дані говорять, що в Україні покупками продуктів займаються жінки. Тому на них і повинна бути спрямована реклама продуктів харчування. Вік може бути найрізноманітнішим, і реклама для нього відповідно теж. Залежно від того, цукерки це преміум сегменту, або економ, виробники вибирають різні стратегії. Молода мама вибирає солодощі з позначками про вітаміни і корисність, Люди, що ведуть активний спосіб життя - снеки і батончики які обіцяють зарядити енергією. Вагові цукерки частіше купують пенсіонери, студенти, працівники бюджетного сектора. Вважається, що дорогі цукерки в коробках купують для подарунків, або у важливі нагоди. Бум покупок таких цукерок - це День Святого Валентина, 8 Березня, новорічні свята. До зимових свят торгові марки випускають яскраві картонні коробки з солодкими подарунками для дітей.

Останні дослідження довели, що дівчата в депресії часто купують собі цукерки для підняття настрою і самооцінки. І вибирають саме великі дорогі коробки. Солодке - не предмет першої необхідності, часто кондитерські вироби купують через сьогочасну примху. Тому дуже важливо, щоб точки продажу були в місцях великого скупчення народу, а в великих мережевих супермаркетах солодощі можна знайти відразу в декількох місцях. Боротьба за споживача цукерок відбувається між марками постійно, так як саме ця група товару з величезними варіантами для вибору.

Приклад упаковки цукерок

Дві третини всього ринку і три чверті експорту контролюють: «Roshen», «АВК», «Конті», «Світоч» (Nestle), «Монделіс Україна», «Бісквіт-Шоколад», «Житомирські ласощі», «Полтавакондитер». Регулярно проводяться опитування про переваги споживачів. Улюбленцями серед цукерок є горіхові. Арахіс, фундук, кешью, волоський горіх - лідери начинок. Серед батончиків на першому місці Snickers. За ним йдуть «KitKat», «Bounty», «Nuts», «Mars» и «Twix», «Lion» і «Aero». Популярністю користується і серія батончиків Roshen «Батон».

Таблиця 1

Таблиця 2

Основні гравці ринку цукерок

Споживач в Україні вважає за краще власного виробника. Це пов'язано з кількома факторами:

 • ціни на вітчизняні цукерки нижче, ніж на імпортні;
 • якість солодощів висока, не поступається європейським або російським цукеркам;
 • бум на все українське, який триває вже півтора року;
 • широкий асортимент продукції на будь-який смак і гаманець

Приклад упаковки коробок цукерок Roshen

1.Корпорація «Roshen»

Безперечний лідер українського ринку кондитерської продукції. Компанія існує з 1996 року. Продукцію можна купити в США, Канаді, ОАЕ, Китаї, Японії, Алжирі, Ізраїлі, країнах ЄС, і СНД. Roshen стабільно входить в топ 100 кондитерських компаній світу. У 2015 році Roshen на 22 позиції. Споживачі люблять і довіряють торговій марці, вона асоціюється з будинком і надійністю, мережа їх фірмових магазинів розростається, як і асортимент продукції.

2.Група «Конті»

Заснована була в 1997 році, і входить в трійку лідерів українського ринку кондитерських виробів. У 2015 році також потрапили в топ 100 кондитерських компаній ринку, розмістившись на 38 місці. Виробничі активи компанії включають в себе п'ять фабрик, з яких дві зараз знаходяться на території проведення АТО. Ще дві фабрики розташовані в Курську, РФ. Компанія експортує продукцію в усі країни СНД. Однією з візитних карток компанії є вафельна шоколадна цукерка - «Джек».

3.«АВК»

Компанія працює з 1991 року, основні виробничі потужності знаходяться в Дніпропетровській області - це фабрика площею 14639 кв. м. Експортує в більш ніж 20 країн світу, серед яких Німеччина, Великобританія, Латвія, і Ізраїль. У світовому рейтингу кондитерів у 2015 році компанія зайняла 59 місце. Компанія робить упор на виробництво шоколадних, пралінових і вафельних цукерок. Однією з найпопулярніших є серія «Труфалье». У компанії є лінійка солодощів «Халяль». Компанія також постраждала через проведення АТО, довелося призупинити роботу Донецької та Луганської фабрик. Ще одна фабрика знаходиться в Мукачево (Закарпатська область), на її офіційному сайті шукають інвеститорів, готових вкласти гроші або викупити фабрику.

4. Nestle Україна

На Українському ринку з 1994 року, кондитерська - не основна спеціалізація корпорації. В Україні з 1998 року володіє брендом «Світоч». Найпопулярнішими є батончики - «Aero», «Nuts», «KitKat» (шоколадний бренд номер 3 в світі), Lion, Nesquik Fest, а також драже «сенсації».

Приклад дизайну коробки цукерок

5.Кондитерская фабрика «Житомирські ласощі»

Входить до п'ятірки лідерів кондитерського ринку України. Продукція компанії розрахована швидше на споживача із середнім і низьким рівнем доходу. У компанії є лінійка для діабетиків, в яку входять цукерки на вагу. Також у компанії естьлінейка «Халяль». Виробнича потужність підприємства - 80 тисяч тонн продукції на рік.

6.Бісквіт-Шоколад

Харківське підприємство, існує з 2001 року, включає в себе 2 фабрики. Експортує у Казахстан, Киргизстан, Грузію, Азербайджан, Молдову, Латвію, Литву, Монголію, США, Канаду, Ізраїль, Німеччину. На експорт йде близько 30% усієї виробленої продукції. Карамель, цукерки (глазуровані і неглазуровані), шоколад, зефір, ірис, мармелад - основна продукція фабрики Харків'янка. «Харківська бісквітна фабрика» займається випуском борошняних кондитерських виробів. Компанія також випускає лінійку «Халяль».

7.ПАТ «Полтавкондитер» (торгова марка Домінік)

Кондитерська фабрика виробляє до 200 тонн продукції в день, експортує в Естонію і Грузію, як і інші постраждала від російського ембарго на українські продукти. Виробничі потужності - 2 фабрики, обидві в Полтаві. Бренд «Домінік» випускає близько 50 видів цукерок. З іншого боку, в регіонах продукцію частіше можна знайти на ринках або маленьких магазинчиках. Якщо типовий клієнт ностальгує за колишньою славою СРСР і своєю молодістю, дизайн йому сподобається.

8.Монделіс Україна

Український підрозділ швейцарського гіганта, до 2014 року називався «Крафт Фудз Україна», належить групі «Mondelēz InternationaL», найбільшого в світі виробника шоколаду, шоколадних цукерок і печива. В Україні працює Тростянецька фабрика, на якій виробляють шоколадки і міні-шоколадки «Milka», «Alpen Gold» і «Корона».

Упаковка батончика Milka

Підсумки, прогноз розвитку ринку

На українському ринку цукерок дуже висока конкуренція. Якість продукції тримається на високому рівні, тон задає корпорація «Roshen». Лідери українського ринку постійно потрапляють в «Top 100 Candy Companies», головний критерій відбору для рейтингу - річні виручки з продажів. Втрата ринків збуту в Криму, і на території проведення АТО, а також закриття російського ринку, і перешкоди з транзитом через територію Росії відбилися на стані кондитерської галузі. Roshen втратила в продажах, опустившись в світовому рейтингу на 2 позиції.

Ринок країн Азії може замінити російський

Азіатський регіон зараз є лідером по споживанню шоколаду. Висока щільність населення східних регіонів - ще один плюс для виробників. Якість української продукції висока, а всі марки активно перейнялися отриманням міжнародних сертифікатів якості. Проблемою українських товарів може стати лише зовнішній вигляд солодощів. Азіатські товари - лідери креативної упаковки, а у наших виробників дизайн етикеток – слабке місце.

Вегетаріанці, діабетики і еко-тренди в упаковці

На внутрішньому ринку є свої плюси і варіанти розвитку. Дуже слабка ніша товарів для діабетиків, і так званих «корисних солодощів». Сюди входить пастила, інші натуральні солодощі, і різноманітні цукерки на цукрозамінниках і стевії. «Корисна кондитерська» - новий і єдиний в своєму роді бренд зі стевією замість цукру на українському ринку. Шоколад, зефір, цукерки на основі стевії - представлені в асортименті, і навіть непогано упаковані. Але їм явно не вистачає конкурентів, великі компанії зі своїми виробничими потужностями даремно недооцінюють сегмент покупців, які люблять солодке але стежать за своїм здоров'ям.

Рітейлери розробляють власні лінійки. Раніше вони асоціювалися з бюджетним варіантом і позиціонувалися як товар для клієнтів з невисокою купівельною спроможністю. Зараз концепція змінилася. Мережа «Сільпо» випускає шоколадні цукерки, розфасовані в невеликі пакетики-мішечки. Розраховані вони на покупця з доходами вище середнього, продажі йдуть добре. Покупцям подобається індивідуальний підхід і, зовнішній вигляд продукції.

Приклад дизайну упаковки зефіру

Нові ідеї для рекламних кампаній

Зараз вдалий час, для виробників солодкого з точки зору світових трендів. Набирає популярності рух body positive, і його адепти виступають за прийняття людини з його недоліками. Barbie випускає ляльку з параметрами середньостатистичної дівчини, а моделі plus size все частіше з'являються в рекламних кампаніях модних будинків. Мода на здоровий спосіб життя не те щоб йде, але і більше не домінує. Ці чинники сприяють підвищенню продажів солодкого. Виробникам варто звернути уваги на нові тенденції, і, можливо, перестати показувати в рекламі виробів «ідеальних людей».

Український ринок відкритий для нового. У ньому досить незаповнених ніш і варіантів для зростання. Якщо вам потрібно скласти план розвитку торгової марки, а ви не знаєте з чого почати, хочете зрозуміти чого очікувати від нової бізнес-ідеї - зверніться в KOLORO. Ми проаналізуємо ринок, розробимо концепцію позиціонування бренду, створимо ідеальний дизайн для вашого товару.

Контактная информация:

hello@koloro.ua

+38 (044) 223 15 23

Подготовил:

Ксения Ляшко

Маркетолог

677 голосов

Понравилась статья?
Оставьте свой голос :-)
comments powered by HyperComments

Похожие материалы

Безкоштовна консультація. Телефонуйте

up-btn

Спасибо за ваше сообщение!

КОНТАКТЫ

Виберіть зручний вам спосіб:
- Оцінка готовності вашого проекту
- Побудова плану робіт
- Ціни та терміни

сподобались наші статті?

наші новини сподобаються також !