Логотипи і айдентика Олімпійських ігор: емблеми і постери

Логотипи і айдентика Олімпійських ігор: емблеми і постери

Категория: Дизайн

26 / 02 / 2018

18862 просмотров

155 4.1032258064516 5

Олімпійські ігри - це не тільки спортивна подія світового масштабу, а й важливий іміджевий проект для приймаючої країни. Уряди держав та міськими управліннями витрачають на підготовку і проведення змагань значні кошти. І якщо одні розраховують на окупність вкладень за рахунок зростання туристичного потоку після закінчення Ігор, то для інших Олімпіада - це в першу чергу питання престижу.

У будь-якому випадку, організатори ставлять перед собою за мету зробити спортивний захід яскравим і незабутнім. Не останню роль в цьому відіграє айдентика Олімпійських ігор - емблема, постери, медалі та офіційний талісман.

Брендингові агентство KOLORO розробить якісний логотип і фірмовий стиль для вашого бренду. Це допоможе вам стати впізнаваним на висококонкурентних ринках і надійно закріпитися в свідомості споживача.

На основі короткого екскурсу в історію розберемо найбільш вдалі приклади олімпійської айдентики, а також помилки розробників емблем і постерів.

Історія олімпійських логотипів і символів

Символ Олімпійських ігор

Символ Олімпійських ігор

Головний символ Олімпійських ігор - п'ять перехрещених кілець - був розроблений засновником сучасного олімпійського руху П'єром де Кубертеном в 1913 році. Альтернативні версії приписують авторство грецькому художнику Ангело Боланкі і швейцарському психоаналітика Карлу Густаву Юнгу. Але підтверджень цих теорій їх прихильники надати не можуть.

З приводу першого логотипу думки істориків розходяться. Одні вважають, що першими офіційну емблему ввели німці на Олімпійських іграх в Берліні в 1936 році, інші наполягають на тому, що такий слід вважати логотип Літньої Олімпіади в Лос-Анджелесі 1932 року. Хоча перший графічний символ змагань був розроблений французами, але в постерах і на атрибутиці Ігор 1924 року в Парижі він не використовувався.

Емблема Літньої Олімпіади в Парижі 1924 року

Емблема Літньої Олімпіади в Парижі 1924 року

Логотипи Олімпійських ігор

Логотип Олімпіади крім обов'язкових кілець, назви місця і року проведення змагань містить графічний символ. Саме він є основним елементом айдентики, відображаючи характерні особливості приймаючого міста або країни. Часто в емблемі закладені додаткові ідеї, які організатори хочуть донести до аудиторії.

Логотипи, засновані на національних символах і міських пам'ятках

Емблеми та логотипи Олімпійських ігор з національної та міської символікою

Емблеми та логотипи Олімпійських ігор з національної та міської символікою

Лос-Анджелес-1932. Основним тлом служить Американський Щит (American Shield) - один з державних символів США. Кількість зірок і смуг на ньому відповідає числу штатів в 1776 році. На передньому плані витягнуті в ряд олімпійські кільця, гасло Олімпіади і оливкова гілка. Остання, крім того, що є одним із символів Олімпійських ігор, також зображена на гербі США. До неї розгорнута голова орла, що символізує прагнення американського народу до миру.

Лондон-1948. Центральним елементом емблеми виступає Вестмінстерське абатство і Біг-Бен. Стрілки на циферблаті показують 4 години - час офіційного відкриття ігор. Написи виконані одним з класичних англійських шрифтів, що привносить в логотип додатковий національний колорит.

Рим-1960. Ця емблема має прив'язку виключно до приймаючого міста. Центральним елементом логотипу виступає символ Рима - Капітолійська вовчиця. На постаменті - напис «1960», виконана римськими цифрами.

Москва-1980. Комбінована емблема, де один із символів приймаючого міста - будівля Московського державного університету - виконаний у формі бігових доріжок, що сходяться у п'ятикутної зірки.

У логотипі присутній прихована ідеологічна складова. Вершина має три рівні, що відповідає кількості ступенів п'єдесталу пошани. Верхню щабель займає п'ятикутна зірка. Цей символ СРСР вінчає шпиль будівлі МДУ, але на логотипі він позначає лідерство комуністичної ідеології. Крім п'ятикутної зірки національну прив'язку логотипу забезпечує червоний колір.

Лос-Анджелес 1984. Ще один приклад комбінованої емблеми, в якій вдало поєднується спортивна і національна тематика:

 • п'ятикутна зірка є символом США і в той же час уособлює прагнення людини до досконалості;
 • кількість зірок відповідає кольорам американського прапора і відповідає кількості переможців на п'єдесталі пошани.

Смужки в емблемі надають композиції динамічності.

Мабуть, американські дизайнери вирішили не відставати від москвичів у використанні прихованих смислів в символіці. Однаковий розмір зірок вказує на рівність суперників. Але на передньому плані розташована зірка кольору форми олімпійської збірної США. Таке розташування не тільки виділяє їй центральне місце в композиції, але демонструє її швидкісні смуги, приховані у білої і червоної зірки.

У той же час не слід шукати прихованих смислів в тому, що червона зірка знаходиться, по суті, на третьому місці. В іншому випадку в логотипі не читав би біла зірка.

Емблема Олімпійських ігор в Альбервілі 1992 року

Емблема Олімпійських ігор в Альбервілі

Емблема Олімпійських ігор в Альбервілі

Цей приклад варто розібрати окремо. На лівій картинці ми бачимо оригінальний логотип, який символізує олімпійський вогонь. Багатьох шанувальників спорту цікавило питання: чому в емблемі французької Олімпіади використаний датський прапор? Знайомі з французької історією скажуть, що це прапор Савойського герцогства, яке існувало на південному сході Франції в XV-XIX століттях. Білий хрест на червоному тлі зображений на гербах департаменту Савойя і самого Альбервіля.

Присутність національного прапора Франції повинні були забезпечити три смужки під вогнем. Вони одночасно символізують і чашу факела, і лижні сліди, створюючи додаткову прив'язку до олімпійської тематики. Однак з-за рогу нахилу ці лінії більше нагадують перевернутий прапор Нідерландів.

Читайте також: Як створення фірмового стилю допомагає збільшити ціну вашого продукту

В цілому концепція логотипу зрозуміла і виправдана: на відміну від чемпіонатів з футболу, логотипи яких грунтуються на кольорах національного прапора, в олімпійських емблемах основний акцент робиться на символіці приймаючого міста. Але в даному випадку схожість з датським прапором викликала у непосвячених нерозуміння. Втім, можливо дизайнери і ставили собі за мету привернути увагу до історії Альбервіля.

Але якби організатори ставили за мету зробити акцент на національній символіці, логотип також виглядав би виразно. Якщо придивитися до варіанту справа, то в даному випадку роль чаші факела виконує текст і олімпійські кільця.

Логотипи на основі місцевої специфіки

Логотипи Олімпійських ігор із зображенням місцевих визначних пам'яток

Логотипи Олімпійських ігор із зображенням місцевих визначних пам'яток

Хельсинки-1952. На емблемі зображені фрагменти стадіону, який повинен був приймати літні Олімпійські ігри 1940 року, які не відбулися з причини початку Другої світової війни. Тому цей символ має подвійне значення: вказує на місце проведення змагань і втілює силу і безперервність олімпійського руху.

Ліллехаммер-1994. Головний елемент емблеми - стилізоване зображення північного сяйва. Крім відсилання до місцевої специфіки, цей природний феномен символізує видовищність, міць і висока напруга, властиві також і спортивних змагань. Нижня частина логотипу символізує кристали льоду, що вказує на специфіку змагань.

Турин-2006. Емблема являє собою стилізоване зображення вежі Mole Antonelliana - головної визначної пам'ятки міста. На специфіку змагань вказують зірочки-сніжинки, з яких складається купол.

Читайте також: 30 найкращих логотипів в історії

Емблеми, що містять зображення сніжинки

Цей символ часто використовується в емблемах зимових Олімпіад. Крім вказівки на тематику змагань, сніжинка уособлює симетрію і точність.

Використання зображення сніжинки в емблемах Зимових Олімпійських ігор

Використання зображення сніжинки в емблемах Зимових Олімпійських ігор

Окремо хотілося б зупинитися на трьох логотипах.

Сараєво-1984.Центральне місце в емблемі займає елемент боснійської вишивки, що вносить в логотип елемент національного колориту. Такий символ нагадує як сніжинку, так і чотирьох людей, які відкривають обійми сонця. У цьому випадку було б логічно змінити дизайн, додавши ще одного чоловічка.

Створення логотипу Олімпійських ігор в Сараєво 1984 року

Створення логотипу Олімпійських ігор в Сараєво 1984 року

Можна було б також розфарбувати їх в кольори олімпійських кілець, створивши додаткову прив'язку до спортивної тематики. Однак в такому символі спостерігалася б схожість з радянською зіркою. Хоча Югославія офіційно вважалася соціалістичною країною, відносини з СРСР були досить напруженими. Крім того, після бойкоту західними країнами Московської Олімпіади 1980 року і наміри Радянського Союзу бойкотувати Олімпійські ігри в Лос-Анджелесі, подібні асоціації також не пішли б на користь іміджу змагань.

Калгарі-1988. У цій емблемі також читається прив'язка до національної тематики. Сніжинка і її колір нагадують державний символ Канади - кленовий лист, на стебло якого вказує вертикальна лінія в нижній частині сніжинки.

Нагано-1998. Логотип має відразу три символічних значення:

 1. Сніжинка, що символізує прив'язку до тематики.
 2. Промені сніжинки виконані у формі фігурок учасників основних зимових видів спорту.
 3. Головна тема Олімпіади в Нагано - дбайливе ставлення до природи, тому символ нагадує квітку. В азіатській культурі цифра «6» символізує гармонію і природну рівновагу. Тому у сніжинки-квітки шість пелюсток, а не п'ять. Крім того, якщо прив'язувати квітка до олімпійської тематики, тоді одним з пелюсток повинен бути чорний. Хоча в японській культурі це колір радості, він не типовий для квіткових пелюсток.

Проекти емблеми Олімпійських ігор 2024 року

Заявки на проведення Олімпіади-2024 року подали 15 міст. У фінал вийшли Рим, Париж, Лос-Анджелес і Будапешт.

Розробка логотипу для Олімпійських ігор 2024 року

Розробка логотипу для Олімпійських ігор 2024 року

Рим. На емблемі зображена головна визначна пам'ятка міста - римський Колізей. Тривимірне зображення стилізовано під національний прапор Італії. Смужки в верхній частині символу уособлюють рух і швидкість, надаючи логотипу динамічності і вказуючи на специфіку заходу.

Париж. Емблема являє собою стилізоване зображення Ейфелевої вежі. У лініях переважають синій і червоний кольори. У поєднанні з білим фоном між ними читається зображення національного прапора Франції.

Лос-Анджелес. Символ чітко вказує на приймаюче місто. Ангел спрямований до сонця, що в даному випадку символізує рух до високих результатів. Однак крило метелика може трактуватися і як відродження, так і як мінливість.

Будапешт. В емблемі з'єднані символи води (річка Дунай, на якій стоїть місто) і сонця (символ світла, миру). Зображення людини з розпростертими обіймами уособлює гостинність і прагнення до високих результатів. У логотипі присутні всі кольори олімпійських кілець, що вказує на тематику події.

Рим і Будапешт відмовилися від проведення Олімпіади з міркувань економії, а влада Лос-Анджелеса прийняли рішення брати участь в конкурсі на право прийняти в своєму місті Олімпійські ігри 2028 року. Тому переможцем автоматично став Париж.

Головна функція логотипу і фірмового стилю - яскраво і лаконічно висловити філософію бренду і закріпити її в свідомості споживача. Фахівці брендингового агентства колорит допомагають бізнесууспешно справлятися з цим завданням.

Розробка олімпійських постерів

Плакати олімпійських ігор - це свого роду розширена емблема. Якщо логотип повинен бути лаконічним, то в офіційному постері організатори мають можливість більш повно розкрити особливості міста і країни, що приймає змагання. У плакаті також можна реалізувати креативну ідею, яка дозволить зробити Олімпіаду запам'ятовується не тільки спортивними подіями та досягненнями.

Перші постери

Офіційні плакати ігор з'явилися з початком олімпійського руху.

Перші постери Олімпіад

Перші постери Олімпіад

Головною ідеєю перших плакатів був олімпійський дух і єднання націй навколо спортивних змагань.

Постери Олімпіади в Берліні 1936 року

Третій Рейх поставив спортивні змагання на службу нацистській ідеології. За задумом гітлерівського режиму Берлінська Олімпіада повинна була стати тріумфом арійської раси. Нацистські ідеологи переробили вчення Фрідріха Ніцше про «надлюдину» для обґрунтування панування німецької нації над іншими народами світу.

Постери Олімпійських ігор в Берліні 1936 року

Постери Олімпійських ігор в Берліні 1936 року

На плакатах ми бачимо збірний образ «істинного арійця», який повинен був не тільки підкріплювати ідеологічну обробку німецького населення, а й відповідним чином працювати на іноземну аудиторію.

Плакати Олімпіади в Мюнхені 1972 року

Розробка айдентики Олімпійських ігор була доручена відомому німецькому графічного дизайнера Отлу Айхер. Результат його роботи слід розглянути в комплексі.

Логотип і плакат Мюнхенській Олімпіади 1972 року

Логотип і плакат Мюнхенській Олімпіади 1972 року

Зліва на зображенні можна бачити логотип змагань. За задумом автора він повинен був символізувати:

 • чашу олімпійського факела;
 • серпантин підйом, на вершині якого знаходиться олімпійський вогонь.

Але аудиторії надали тільки двомірний варіант, в якому переважна більшість розглянуло лише сонце зі зламаними променями або таку ж деформовану сніжинку. Друге трактування була б більш імовірною, якби це був логотип зимової Олімпіади.

Можна припустити, що концепція Отла Айхер була б більш зрозумілою, якби для логотипу використовували один з тривимірних варіантів.

Асоціації з зимовими змаганнями можуть виникнути і при погляді на офіційний плакат. У ньому переважають білий і синій кольори, а смуги більше нагадують хуртовину, ніж промені сонця.

Концепція плакатів, присвячених окремим видам спорту, аудиторією була сприйнята більш прихильно.

Спортивні постери Олімпіади в Мюнхені 1972 року

Спортивні постери Олімпіади в Мюнхені 1972 року

Олімпіада у Ванкувері 2010 року

На головному постері половину простору займає білий фон, що вказує на зимову тематику Ігор. Другу частину прикрашає символ Канади - кленовий лист, на якому зображені природні пам'ятки країни.

Постери Олімпіади 2010 року в Ванкувері

Постери Олімпіади 2010 року в Ванкувері

Подібні пейзажі виступають і фоном для зображень спортсменів на плакатах окремих олімпійських дисциплін.

Читайте також: Реклама, знята для Cупербоула-2018

Олімпійські плакати з невдалими творчими рішеннями

Олімпійські плакати з невдалими творчими рішеннями

Олімпійські плакати з невдалими творчими рішеннями

Сен-Моріц-1948. Ідея айдентики перших після Другої світової війни зимових Олімпійських ігор зрозуміла. На логотипі зображено сонце як символ миру. Дизайнери плаката Олімпіади розвинули ідею: тут зображено двоє людей на лижах, хто дивиться на сонце, що сходить, як символ початку мирної епохи. Однак воно розташоване в лівій частині композиції, тому сприймається не як схід, а як захід.

Лондон-1948. Як і на логотипі, на постері зображено Вестмінстерське абатство і вежа Біг-Бен. Прив'язку до олімпійської тематики забезпечує зображення давньогрецької статуї «Дискобол». Неоднозначною композицію робить зображення дерев. Рваний контур і колір цього елемента роблять його схожим на дим і пил від вибуху. Тому в плакаті можна побачити натяк на бомбардування Лондона нацистами під час Другої світової війни.

Мехіко-1968. У логотипі назва міста і цифри стилізовані під бігові доріжки. Олімпійський символ вдало вписаний в цифри «68», хоча чорне і зелене кільця зливаються з темно-сірим кольором тексту.

Головний постер виконаний в стилі оптичної ілюзії. Але в даному випадку загальна композиція не має цілісного характеру. Буква «I» ділить зображення на дві нерівномірні частини. Якщо придивитися до плакату, то все хвилі можна з'єднати таким чином, щоб композиція виглядала цілісно.

Альбервіль-1992. Олімпійський символ в логотипі виконаний розірваними лініями. Чорне і червоне кільця виглядають більш цілісними, ніж синє. Це разом з нахилом і формою кілець візуально нагадує цифри «88». Такий прийом був би вдалий для Олімпіади 1988 року.

Постери на основі оригінальних дизайнерських рішень

Оригінальні ідеї в олімпійських постерах

Оригінальні ідеї в олімпійських постерах

Окремо варто зупинитися на трьох олімпійських плакатах:

Лейк Плесіді-1932. Фоном для стрибуна з трампліна служить біла карта США. Якщо акцентувати увагу на морі по краях кола, то зображення може сприйматися як гори, на тлі яких лижник здійснює стрибок. У цьому випадку точка на карті з назвою міста за спиною у спортсмена сприймається як сонце.

Ліллехаммер-1994. Абстрактні плями на плакаті не тільки зображують факелоносца, а й нагадують звивисті берега Норвегії, порізані фіордами. Тому постер також вказує і на туристичну привабливість країни, що приймає.

У розмальовці доріжок слалому присутній відсилання до олімпійської тематики, а їх формі є схожість з трикутним логотипом Туринської Олімпіади. Крім того, символ швидкісного спуску виступає доповненням до слогану: «Тут живе пристрасть».

Постери на основі суспільних ідей

Громадські меседжі в постерах Олімпійських ігор

Громадські меседжі в постерах Олімпійських ігор

Кожен з плакатів містить в собі додаткові послання:

 1. Постери Гельсінкі-52 і Калгарі-88 вказують на туристичну привабливість приймаючих міст, виконуючи по суті функцію рекламного плаката.
 2. Олімпіада в Осло 1952 року - це другі після війни зимові змагання. В цей час також розгортається «холодна війна». Лижні палиці в якості флагштоків і розвіваються на тлі блакитного неба прапори виступають символом миру.
 3. Як вже говорилося, лейтмотивом Олімпійських ігор в Нагано була тема захисту навколишнього середовища. Тому пташка на лижних палицях - це заклик до гармонійним відношенням людини до природи.

Айдентика Олімпійських ігор в Пхенчхані

Логотип і постер Олімпійських ігор в Пхенчхані 2018 року

Логотип і постер Олімпійських ігор в Пхенчхані 2018 року

Емблема

Логотип Олімпіади, розроблений дизайнером Ха Чжон Чжу є два стилізованих ієрогліфа:

 • «ㅍ» означає три гармонійно співіснують стихії: Небо, Земля, Людина;
 • «ㅊ» символізує сніг і лід, що вказує на тематику Ігор.

Ієрогліфи пофарбовані в кольори, присутні на прапорі Південної Кореї і відповідають кольорам олімпійських кілець.

Постер

Офіційний постер Ігор не був затверджений, проте найбільш поширеним вважається плакат з талісманом Олімпіади. Мозаїчна фон в синій кольоровій гамі створює тематичну прив'язку. У лівому верхньому куті розташований слоган Ігор, який можна перекласти як «Пристрасть. Зв'язок встановлена ​​».

Як ми бачимо, айдентика - це не просто зовнішня оболонка бренду або заходи. Логотип, поліграфія і упаковка істотно впливають на ставлення цільової аудиторії до вашого продукту. На прикладах олімпійської айдентики ми побачили, що до розробки айдентики потрібно підходити серйозно.

Брендингове агентство KOLORO має багатий досвід розробки логотипів і фірмового стилю різних торгових марок. На основі кабінетного маркетингового дослідження наші фахівці розроблять ефективну стратегію просування вашого бренду, що максимально відповідає особливостям ринку і потребам вашої цільової аудиторії.

Контактная информация:

hi@koloro.ua

+38 (044) 223 51 20

Подготовил:

Владимир Руденко

Маркетолог

155 голосов

Понравилась статья?
Оставьте свой голос :-)
comments powered by HyperComments

Похожие материалы

Бесплатная консультация. Звоните

сделать запрос
up-btn

Розкажіть нам про ваш проект

Отримайте консультацію вже зараз!

Спасибо за ваше сообщение!

КОНТАКТЫ

сподобались наші статті?

наші новини сподобаються також !