Реєстрація торгової марки: підводні камені

Реєстрація торгової марки: підводні камені

Категория: Брендинг и маркетинг

23 / 06 / 2017

12347 просмотров

94 4.031914893617 5

Що таке товарний знак і навіщо його реєструвати?

Добре відомий товарний знак - це бренд.

Реєстрація торгової марки: як зробити швидко

Як зареєструвати торгову марку можна прочитати тут.

Реєстрація ТМ - це:

 • захист прав та інтересів істинного власника;
 • можливість перешкодити незаконному використанню марки для товарів і послуг третіми особами;
 • при необхідності - можливість продажу або передачі прав власності.

Для пояснення навіщо реєструвати торгову марку, наведемо як приклад три ситуації.

Права на торгову марку

1. Підприємство довго і продуктивно трудиться на ринку певних товарів або послуг, випускаючи високоякісну продукцію, але їх назва ніде не зареєстровано. В один прекрасний момент з'являється конкурент, який зареєстрував на себе знак фірми. Він пред'являє всю документацію на володіння ТМ і має право подати судовий позов проти справжнього власника, який став жертвою недобросовісної конкуренції.

2. Несвідоме або навмисне комерційне використання чужої ТМ загрожує відповідальністю перед законом за порушення прав законного власника торгового знаку.

3. Компанія довго і продуктивно працювала на ринку, але з певних причин вирішила розділитися на дві (три ... п'ять ... надцять) фірми, які претендують на одну ринкову нішу, оскільки кожен колишній партнер (найчастіше компанії діляться через негаразди між бізнес-партнерами) вважає себе законним спадкоємцем торгової марки, логотипу або слогана. В даному випадку справі допоможе тільки суд, якщо ТМ реєструвалася на юридичну особу.

Крім згаданих проблем, які можуть виникнути, також необхідно пам'ятати:

 • не можна рекламувати незареєстровані ТМ;
 • якщо ТМ зареєстрована, тобто можливість протистояти недобросовісним конкурентам, які можуть завдавати комерційні та репутаційні збитки, виробляючи неякісну контрафактну продукцію.

Зареєстрована торгова марка дає ряд переваг:

 • використовувати зображення ТМ в діловій документації, мережі інтернет;
 • займатися франчайзингом;
 • володіти правом заборони використання товарного знаку третім особам;
 • реєструвати домени .UA.

Як зареєструвати домен .UA можна прочитати тут.

Реєстрація товарного знаку в Україні: етапи

Реєстрація товарного знака в Україні

Етап 1: перевірка на ідентичність

Перед тим як подати документи, варто перевірити логотип на унікальність по базі Укрпатенту. Завдяки такій перевірці можна буде переконатися в тому, що, поданий на реєстрацію торговий знак, чи не порушує чиїхось прав і подібних або ідентичних позначень ТМ - немає.

Етап 2: заявка

Реєстрація товарного знака в Україні

Зібравши всі папери, можна приступати до складання заявки, яку подає юридична або фізична особа особисто в Держпідприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (ДП УІІС). Одна заявка подається для однієї торгової марки, а якщо заявник хоче отримати права, наприклад, на логотип у різних колірних рішеннях, то потрібно подавати дві заявки.

Товари або послуги, що замовляються на реєстрацію, отримують позначення відповідно до Міжнародної класифікації товарів і послуг: з 1 по 34 клас позначаються товари, а з 35 по 45 - послуги.

Протягом двох місяців з дня подачі заявки, сплачується збір (в разі відмови він не повертається).

Як тільки ви оплатите заявку (скільки - дивіться нижче), Інститут відправить вам повідомлення про те, що привласнив дату подачі заявки або про те, що потрібні додаткові відомості, у разі некоректного заповнення документа.

Етап 3: експертизи

Щоб зареєструвати товарний знак, необхідно пройти дві експертизи: формальну і кваліфіковану. Під час формальної експертизи перевіряється:

 • вірність заповнення заявки;
 • присутність всіх паперів;
 • вірність оформлення платіжних документів;
 • відповідність заявленому класу (ам) МКТП.

Результати про відповідність законодавству відправляються заявнику. При необхідності направляється вимога про надання додаткових відомостей, відповісти на яке потрібно протягом двох місяців.

Кваліфікована експертиза встановлює унікальність поданої на реєстрацію марки. Результат експертизи надсилається заявнику, на відповідь є два місяці.

Сертифікат на реєстрацію ТМ

Етап 4: публікація

Заявник отримав позитивну відповідь - є три місяці на оплату держмита за свідоцтво, яке вам вручать, і за те, що опублікують відомості про видачу свідоцтва на товарну марку в бюлетені.

Етап 5: реєстрування

Одночасно з публікацією, в державний реєстр вносяться дані про нову ТМ, т. Е. Відбувається реєстрація товарного знака.

Етап 6: вручення свідоцтва

Останній крок на довгому шляху - отримання свідоцтва від Держслужби інтелектуальної власності. Свідоцтво має силу десять років з дня подачі заявки. У разі необхідності продовження, звернутися потрібно за півроку до закінчення терміну дії посвідчення.

Зареєструвати торгову марку самостійно - чи можливо?

Реєстрація торгової марки

Якщо ви вирішили зареєструвати товарну марку, не обов'язково звертатися до патентного повіреного - це можна зробити і самостійно:

1. По-перше, потрібно точно знати, що реєстрований знак - унікальний. Для цього потрібно перевірити по базі Укрпатенту зареєстровані позначення і визначити ступінь схожості. Також потрібно пам'ятати про процедуру міжнародної реєстрації ТМ за Мадридською системою. Таким чином можна перевірити вже зареєстровані ТМ.

2. По-друге, правильно скласти заявку. Для коректного складання заявки варто ознайомитися з Правилами складання заявки: заявка повинна бути складена українською мовою (використовуючи правила транслітерації, якщо реєструється іноземна фірма), використовувати бланк встановленої форми, з чітким зазначенням колірної гами і класу МКТП.

3. Оплата держмита. При цьому необхідно бути вкрай уважним при заповненні реквізитів для оплати.

Правильне виконання пунктів 2 і 3 даного списку не гарантує реєстрації товарної марки.

Важливо правильно вказати всі свої контактні дані, оскільки Укрпатент про кожній своїй дії і рішення повідомляє тільки в письмовій формі.

Скільки коштує зареєструвати торгову марку в Україні

Кінцева вартість реєстрації товарного знака залежить від багатьох факторів:

Скільки коштує реєстрація ТМ в Україні

Вартість реєстрації у патентних повірених буде дещо відрізнятися.

Ціна реєстрації ТМ в Україні

Популярні помилки при реєстрації ТМ в Україні

Вирішивши зареєструвати марку, необхідно грунтовно підготуватися, щоб не повторити популярні помилки, про які далі піде мова.

Не знаю мета - там, десь орієнтир ...

По-перше, потрібно чітко визначитися з метою реєстрування: для домену, виробництва товарів або надання послуг. Якщо заявник має намір окремо використовувати логотип і назва - реєструвати словесне і образотворче значення потрібно окремо (дасть додаткові можливості для комбінування і роздільного розпорядження ними).

Визначитися з кінцевим зображенням ТМ: змін вносити не можна, але можна зареєструвати нову торговельну марку.

Реєстрація ТМ

А класів - 45

Неуважність заявника по відношенню до класів МКТП часто виникає, якщо його основна мета - реєстрація домену в зоні .ua. Держава дає три роки для того, щоб заявник став використовувати свою ТМ згідно заявленим товарів або послуг. В даному випадку може з'явитися зацікавлена ​​особа, яка в судовому порядку забере вашу працю і буде використовувати його за заявленим призначенням.

Чи не знайшов - значить втратив

Попередній пошук тотожних товарних знаків або подібних - обов'язкова умова перед стартом процедури. Це заощадить час і кошти заявника: нагадуємо, що в разі відмови гроші ніхто не повертає.

Ми з Тамарою ходимо парою

Закон дозволяє зареєструвати знак на кількох власників, але часто, коли загальні погляди на ведення бізнесу розходяться і наступні спільне управління стає неможливим - починаються судові розгляди. І якщо не вдасться досягти консенсусу (один власник продасть права на товарний знак іншому), права на марку втратять обидва власника.

Проспав

Дуже часто заявники забувають відповідати на листи від Укрпатенту. Якщо фахівці пропонують щось уточнити, наприклад, клас-це не проблема. Але це катастрофа, якщо заявнику відправили запит на надання додаткової інформації, а він забув відповісти. В такому випадку заявку вважають відкликаною.

Можливі причини відмови і способи їх вирішення

Найчастіше відмова отримують ті торгові марки, які використовували в своїй назві які не підлягають реєстрації найменування:

Чому можуть відмовити в реєстрації ТМ

Також відмовлять тим, хто хоче зареєструвати символіку комуністичного і націонал-соціалістичного характеру, яка під забороною на території України:

Що робити, якщо відмовили в реєстрації ТМ

Реєстрація торгової марки: підсумки

Якщо ви збираєтеся робити якийсь товар або надавати послуги, то для захисту своїх прав варто зареєструвати торгову марку. Це не важко зробити самостійно - потрібно попередньо підготуватися, перечитавши законодавчу базу. Простіше це зробити через патентного повіреного - тоді достатньо лише прочитати договір про надання послуг. Ще простіше зареєструвати через брендінгове агентство колорит. Ми пройдемо всі етапи - від ідеї до просування готового бізнесу: створимо логотип і фірмовий стиль компанії, придумаємо слоган, зареєструємо торгову марку, проведемо рекламну кампанію і розробимо сайт або інтернет-магазин. Усе найкраще - для кращих тільки у нас! Пишіть і дзвоніть:

Контактная информация:

hello@koloro.ua

+38 (044) 223 15 23

Подготовил:

Мария Волошина

Маркетолог

94 голосов

Понравилась статья?
Оставьте свой голос :-)
comments powered by HyperComments

Похожие материалы

Бесплатная консультация. Звоните

up-btn

Спасибо за ваше сообщение!

КОНТАКТЫ

Виберіть зручний вам спосіб:
- Оцінка готовності вашого проекту
- Побудова плану робіт
- Ціни та терміни

сподобались наші статті?

наші новини сподобаються також !