Фірмовий стиль, корпоративний стиль, айдентіка - як не назви, в топи брендів, що продають, без нього не потрапити. А в зв'язку з активним ростом фармацевтичної галузі на ринку України, питання розробки фірмового стилю аптеки тепер стоїть ребром.
Дійсно, на здоров'ї завжди економлять в останню чергу. Провідне онлайн-видання України по фармацевтиці Аптека.ua повідомляє, що тільки за 2016 рік в Україні додалося 693 аптеки, а з початку 2017 го - ще 410.
Крім розширення сітки фармацевтичних компаній по всій Україні, вітчизняні виробники виходять на світовий ринок. Після підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, багато фармкомпаній «взяли курс» на ЄС. Для збільшення експортних продажів і закріплення своєї продукції на європейських ринках, українські представники фармацевтичного ринку купують активи невеликих іноземних компаній. Наприклад, «Фармак» в 2016 році уклав договір про покупку польської фармакологічної компанії, а корпорація «Артеріум» придбала словенську фармацевтичну компанію Marifarm.
І без того широкий ринок української фармацевтичної продукції з кожним роком зіштовхує все більше конкурентів. Вихід з цієї конкурентної тисняви - створити фірмовий стиль.
Найуспішніші компанії українського фармацевтичного ринку: чому брендинг важливий
Конкуренція з іншими фармкомпаніями диктує наявність ретельно продуманого УТП. Далі ми розповімо про найуспішніших фармацевтичних компаніях України і тому, як дизайн корпоративного стилю допоміг брендам закріпитися на ринку.
Дослідницька компанія SMD (Support in Market Development) надала рейтинг аптечних мереж, серед яких лідерами стали «Аптека низьких цін», «Бажаємо здоров'я» та аптека «Доброго дня».
Читайте також: Як великі корпорації борються за збільшення ринкової частки на українському ринку
Фірмовий стиль аптеки «низьких цін»: як назва бренду потрапило в свою цільову аудиторію
Лідером продажів за підсумками 2016 року став «Аптека низьких цін» - 10,6% українського ринку.
Прийом: словосполучення «низькі ціни» вже налаштовує споживачів на те, що продукція даного виробника дешевше інших (хоча насправді може бути зовсім не так). Це один з прийомів лінгвістичного програмування, який вдало використала «Аптека низьких цін».
У 2012 був прийнятий закон про заборону додаткової інформації в назві аптечних пунктів, зобов'язавши залишити тільки позначення «Аптека», «Аптечний склад", "Аптечний пункт" або "Аптечний кіоск», що змусило багато аптечні пункти внести зміни в інтер'єри. Досить довгий час по мережі гуляли фотографії «Аптеки низьких цін» без «цін", що викликало чимало глузувань на адресу компанії.
Проте, чорний піар - теж піар. І хоч як мене перейменовували «Аптеку низьких», в свідомості споживачів вона так і залишилася найбільш доступною і економічною.
P.S. Право на свою оригінальну назву «Аптека низьких цін» все ж повернула.
Кольорове рішення: як відомо, жовтий колір стимулює нервову систему, а червоний - підвищує тиск. У поєднанні ці кольори не те, що волають, а кричать: «зроби покупку!». Яскраво-синій колір, аналогічно червоному, впливає на нервову систему як збудник. Один з найпопулярніших представників даної колірної гами - Макдональдс. Про його успіхи на світовому ринку, думаю, можна не уточнювати.
Варто відзначити, що жовто-червона палітра - нетипова для фармацевтичної галузі. Але «Аптека низьких цін» ризикнула відійти від канонічного зеленого і, як ми бачимо, не прогадала.
Фірмовий стиль аптеки «Бажаємо здоров'я»: бренд, який змушує діяти
«Бажаємо здоров'я» займає друге місце в списку найбільш прибуткових аптечних мереж за версією SMD. І не дарма.
Прийом: Роберт Чалдини в книзі «Психологія впливу» докладно описує один з улюблених прийомів маркетологів - «зобов'язання і послідовність». Якщо Вам хоча б раз в житті хотілося відповісти люб'язністю на люб'язність - ви стали заручником «зобов'язання». Завдяки цьому прийому у споживачів у відповідь на «побажання здоров'я» прокидається рефлекс взаємної ввічливості. У випадку з «Бажаємо здоров'я» - в грошовому еквіваленті.
Кольорове рішення: фірмові кольори аптеки, червоний і синій - трудносочетаемие. Як говорилося вище, червоний впливає на підвищення тиску, в той час як синій - на зниження. Синьо-червоний стимулює організм і збільшує м'язову напругу, що змушує нервову систему підбадьоритися. Таке поєднання кольорів закріплено за екстреними службами - наприклад, за швидкою допомогою або міліцією.
Спочатку логотип аптеки був синьо-червоним, проте пізніше кольору поміняли місцями.
Читайте також: 30 найкращих логотипів в історії
Фірмовий стиль аптеки «Доброго дня»: піонери розробок нових форматів аптечного бізнесу України
За 2016 рік аптека «Доброго дня» втратила позиції в рейтингу, перемістившись з другого місця в списку на четверте. Проте, інноваційний підхід до процесу виробництва і подальше просування в аутсорсингу не може залишити компанію непоміченою. Розглянемо, які плоди принесло створення фірмового стилю аптеки «Доброго дня».
Прийом: практично ідентичний аптеці «Бажаємо Здоров'я». Тільки якщо у першій є семантична прив'язка до цільового продукту бренду, то назва «Доброго дня» вживається для того, щоб запрограмувати споживача на успішний і легкий день.
Кольорове рішення: яскраво-зелений колір має заспокійливу і охолоджуючим ефектом, асоціюється з природою і натуральністю, а також символізує сталість і надійність. Оптимальний колір для фармацевтичної, яка доглядає продукції і для позначення натуральності косметики. У поєднанні з плавними лініями хреста логотип аптеки «Доброго дня» створює відчуття безпеки у споживача на підсвідомому рівні.
Читайте також: 10 трендів рітейлу, які не можна ігнорувати
Фірмовий стиль фармацевтичної компанії «Фармак»: вихід на міжнародний ринок
«Фармак» - найстаріша фармацевтична компанія України, на потужностях якої виробляється близько 18% всіх українських лікарських засобів. «Фармак» активно розростається не тільки на території України, а й за її межами.
Прийом: у фармкомпаній за типом «Фармак» є величезна перевага - бренд, перевірений годамі.Етому приділяється дуже багато уваги:
Кольорове рішення: блакитний колір - вибір компаній-лідерів, таких як «Facebook», «Intel» або «Київстар». Блакитний означає спокій, впевненість, надійність. На відміну від синього, який має більш агресивний характер. З виходом на світовий ринок колір логотипу «Фармак» було змінено до більш світлого варіанту.
Аптечний бізнес онлайн
Інтернет-аптеки в Україні з'явилися давно, але кредит довіри до них набагато нижче, ніж до «класичним» аптекам. Багато споживачів ще не до кінця ознайомилися з особливостями роботи даних онлайн-сервісів. Деяких клієнтів зупиняє те, що не всі інтернет-аптеки дають можливість проконсультуватися з фармацевтами.
Проте, у онлайн-аптек є 4 переваги, які залучають новаторів:
Правильно підібрані шрифти і зручне меню значно полегшують покупку, і економлять час споживачів.
1. Можливість роботи 24 години на добу. Аптека 24 демонструє це в своєму логотипі.
2. Широкий асортимент. На просторах мережі можна знайти будь-який препарат, якого може не бути в аптеках. Головне перед цим проконсультуватися з лікарем.
3. Економія. Не завжди товари в онлайн-аптеках дешевше, але в інтернеті можна порівняти ціни, значно заощадивши час.
4. Відсутність черг. «Економ-Аптека» вбиває відразу двох зайців - акцент на перевагах новаторського методу продажів в поєднанні зі слоганом «Економимо Ваш час» відтіняє позиціонування бренду і виділяє серед конкурентів.
Вдалий ребрендинг. Фірмовий стиль мережі «Наша аптека»
Айдентика - важливий етап ребрендингу. Наприклад, влітку 2016 року розпочався ребрендинг мережі «Наша аптека». Був розроблений новий дизайн фірмового стилю: змінені логотипи, фасади будівель, а також вибрано нове поєднання кольорів. Слогани «ефективна допомога» і «чуйні фахівці» підкріплені фіолетовим і жовтим кольорами, що символізують енергію і доброзичливість, а знак «+» в логотипі як би підтверджує слоган «Наша Аптека - більше, ніж аптека». І, згідно з даними наданими онлайн-журналом «Фармацевт-практик», були досягнуті такі показники:
— обсяг реалізованої продукції+160%;
— кількість чеків +112%;
— середній чек +60%;
— кількість відвідувачів +82%.
Правда чи ні - судіть самі.
Брендбук: виготовлення фірмового стилю
Недостатньо просто прописати правила стилю, потрібно їх дотримуватися. Проконтролювати динаміку розвитку корпоративної культури і брати участь в її створенні можна за допомогою брендбуку. Він містить:
- розуміння концепції бренду;
- бачення дизайну;
- детальне опрацювання всіх етапів айдентики;
- вектор напрямку розвитку компанії.
Читайте також: Розробка брендбуку: від логотипу до сувенірних кухлів
Ось один із прикладів оформлення брендбуків для мережі аптек «Swiss Pharmacy», розроблений Ольгою Лобко:
Аптечний hi-tech: дизайн, що спонукає до покупки
Від дизайну інтер'єру залежить те, як довго покупець затримається в аптеці. Щоб привабити відвідувачів, європейські фармкомпанії сміливо експериментують з оформленням аптечних пунктів.
Дизайнери грецької фармкомпанії Lefteris Tsikandilakis відійшли від класичного проектування аптек. Кожна в їх колекції - витвір мистецтва. Одна з найяскравіших, на думку редакції, - мережа аптек Mazis Marios.
Виграшні рішення інтер'єру аптеки Mazis Marios:
- є два поверхи, але гвинтові сходи не перекриває огляд на продукцію;
- прилавок фармацевта видно з кожної точки залу;
- льодове освітлення візуально збільшує площу фарммаркета.
Неможливо створити успішний бренд без впізнаваного корпоративного стилю. Айдентика допомагає не тільки скласти уявлення про бренд, а й закріпити цінності і переваги компанії у споживача на підсвідомому рівні.
Якщо Ви готові до створення свого фірмового стилю аптеки - дайте нам знати!
Телефонуйте нам
+38 (099) 618 87 50
або пишіть