Вітчизняний ринок: мануал для закордонного інвестора

Вітчизняний ринок: мануал для закордонного інвестора

Категория: Брендинг и маркетинг

10 / 05 / 2017

1755 просмотров

18 4.5555555555556 5

Україна має величезний потенціал у багатьох сферах бізнесу: величезний аграрний і технічний сектор, вартість праці є однією з найнижчих в Європі, при цьому трудовий ресурс з його професіоналізмом - один з найкращих в світі. При цьому в країні зберігається нерозвиненість ринку як продуктів, так і послуг, низький ВВП на душу населення.

Бізнес в Україні: передмова

Для розвитку економіки країни необхідні інвестори. Але так чи легко почати свій бізнес іноземцю? Багато іноземні підприємці можуть написати книги про проблеми, з якими вони зіткнулися на початку свого підприємницького шляху в Україні.

Як почати бізнес в УкраїніБюрократична машина має добре відполірований і злагоджений механізм, який працює без перебоїв, тому іноземному громадянину необхідно набратися терпіння для того, щоб пройти всі жахи адміністративної системи України. Майбутній український бізнесмен з іноземним паспортом повинен бути стресостійким, енергійним, спокійним, бути лояльним і володіти гнучким мисленням, а головне - швидко вчитися. Українська система ведення бізнесу швидко нав'язує свої правила і або поглинає, або розвиває - все залежить від поведінки іноземця по відношенню до чиновників.

Не варто забувати про минуле нашої країни - Україна посткомуністична держава і мислення багатьох кадрів старшого покоління (та й молодшого, яке вчили екс-передовики комуністичного режиму) не змінився, про що іноземець прочитає дрібним шрифтом в контракті, якщо помітить ці ремарки.

Ослаблення бюрократичного ярма можна було спостерігати після революції 2013 - 2014 років, але повне корито привертає голодних. Дорвалися до влади «нові» особи хочуть набрати по максимуму, тому поняття корупції нікуди не пішло, просто воно так явно не афішується. Ще одна з проблем пострадянського зразка - керівнику необхідно по кілька разів підписуватися, іноді і на одному листку. Це викликає подив у багатьох іноземних бізнесменів.

Зате, створивши успішний бізнес в Україні, підприємець зможе вести бізнес в будь-якій країні, тому що симбіоз тих умов, в яких припадають працювати - унікальний: комбінація важких економічних, політичних і військових проблем.

Україна - країна, яка може вдіяти не найгірший стрибок, ніж «азіатські тигри», нарощуючи в геометричній прогресії виробничі показники країни. Може, але тільки питання - коли?

Український ринок: проблеми

Проблеми українського ринкуУкраїна приваблює іноземців простотою, на перший погляд, відкриття бізнесу: немає необхідності залучення великих інвестицій, невисокі податки і зарплати, в порівнянні з Європою. Але починаючи свій бізнес, іноземці навіть не підозрюють про глибину і силу бюрократичного апарату. Істотне гальмування бізнесу починається з митниці. Також інвестори відзначають довгу і хитромудру процедуру отримання дозволів та неможливість купити землю для будівництва того ж офісу або складських приміщень.

Головна перешкода для чужоземних інвесторів - корумпованість. Спостерігається досить звична для нас, але не зовсім зрозуміла для іноземця, тенденція: чим вище становище чиновника, тим більше зв'язків і, відповідно, простіше і швидше вирішуються всі питання. Також несприятливою залишається і судова система (часта необгрунтованість судових рішень і можливість двояко трактувати закони, безкарність суддів), а також імідж країни (на світовій арені Україна асоціюється з масштабною корупцією і військовим конфліктом).

Майже всі іноземні інвестори намагаються будувати бізнес тут, використовуючи свій досвід, особливим менталітетом, важким законодавством і іншими факторами, здатними вплинути на розвиток компанії. Ще одна помилка іноземних бізнесменів - впевненість, що вони будуть працювати за європейськими стандартами, тому вони не надають значення специфіці місцевого бізнесу.

Економічна нестабільність позначається на валютних скачках, що створює певні незручності тим сферам бізнесу, які займаються реалізацією продукції.

Ринок нерухомості - непогане вкладення: купивши квартиру в столиці, доведеться заплатити до 1,5 тисячі євро за квадратний метр, а прибутковість від оренди складе близько 13% річних, що набагато вигідніше, ніж, наприклад в Парижі, де вартість житла - 8 тисяч євро за квадратний метр, а прибутковість оренди не перевищує 4% річних. Та й агентств з нерухомості в Києві з іноземним капіталом не більше 15, а в Парижі - понад 1000.

На що скаржаться інвестори

Бізнес в Україні: поради новачкові

Рада №1: Стати своїм

Україна - велика країна з самобутньою культурою. Менталітет жителів кожного регіону може кардинально відрізнятися. Для того, щоб успішно розвиватися на українському ринку потрібно не тільки добре вивчити пропозицію, але і попит для конкретного регіону: в Західній частині країни більш популярна національна символіка, ніж на Сході, ринок сиру місцевого виробництва слабкіше розвинений в південних областях, ніж на Півночі або заході.

Інвесторам варто звертати увагу на всі нюанси і вивчити особливості та відмінності української і міжнародної ділової практики. Наприклад, українські бізнесмени не схильні здійснювати покупку товару або послуги, якщо не визначена кінцева вартість, що пояснює низьку популярність консалтингових компаній з погодинною оплатою праці. Щоб зрозуміти українців - потрібно пожити тут, або, в крайньому випадку, найняти керуючим місцевого, яким підприємець довіряє.

Рада 2: Давай дружити: то я до тебе, то ти мене до себе

Різноманітність поглядів, різні підходи до однієї і тієї ж проблеми - відмінна можливість розвивати бізнес. Тому, починаючи бізнес, необхідно детально вивчити всі умови, передісторію, потенційних партнерів і конкурентів, не забуваючи про людських особливості (див. Рада №1). Після євромайдану мережева база даних з великою кількістю бізнес-інформації стала відкритою для громадськості (https://sfs.gov.ua). Там можна знайти всю інформацію про партнера: про неоплачені банківських кредитах, про невирішені суперечки, про репутацію і інші питання.

Дружба хороша річ, здатна сприяти в розвитку підприємцю-іноземцю: швидше зробити документи, спорудити точку в прибутковому місці, отримати нереально низькі відсотки по кредиту.

Рада 3: Ти - не ти, коли в РФ або в Європі.

Приходячи на ринок України, не варто використовувати показники ринків країн СНД чи Євросоюзу. Це призведе до помилки і спотворення реального стану українського ринку. Наприклад, оренда площі в торгових центрах Києва наближається до вартості орендної плати в Мілані, а в Дніпрі - майже як в Амстердамі. Однак тут не враховуються конкретні місцеві особливості - практикується закріплення спеціальних ставок в договорі оренди за ціною, нижчою за існуючу.

Не варто покладатися на дослідження прилеглих країн, тому що, наприклад, споживання кави в Дніпрі таке ж, як в Кутаїсі, але вони значно відрізняються за рівнем споживання пива та інших напоїв.

Кращий спосіб отримання достовірних даних - особистий досвід (див. Рада №1).

Реєстрація бізнесу для іноземців: законодавча база

Основні закони, що регулюють заснування і діяльність бізнесу прописані в Цивільному і Господарському кодексах, Законі про акціонерні товариства.

Згідно статті 26 КУ, адяни інших держав та особи без громадянства, які перебувають в державі легально, мають аналогічними правами і зобов'язаннями, що і особи з громадянством України (крім випадків, визначених КУ, іншими законодавчими актами або міжнародними документами України). Все вищесказане дублюється в Господарському кодексі нашої держави.

Стаття 42 КУ підкреслює, що кожен має право на ведення підприємницької, не забороненої законом, діяльності.

На що потрібна ліцензія

Також законодавство України визначає:

Кому не можна займатися бізнесом

Чим можна займатися підприємцю

Законність перебування іноземця на українській території підтверджується наявністю одного з документів:

  • документ, що засвідчує особу (зареєстрований у відповідному порядку);
  • засвідчення проживання на постійній основі;
  • засвідчення проживання на тимчасовій основі.

Для виконання перерахованих пунктів, необхідно ознайомитися з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування», в якій говориться, що іноземець або особа без громадянства, які перебувають в Україні легально, зобов'язані протягом 10 днів після прибуття зареєструватися в територіальних підрозділах Державної міграційної служби України за місцем реального проживання або перебування. При цьому подаються такі папери:

Що потрібно для реєстрації іноземцями бізнесу

Можливо, будуть потрібні і інші, а які саме - скажуть на місці.

Реєстраційний номер іноземець може отримати в обласних органах УКРІНФОРМ. Щоб зареєструватися, необхідно ще подати нотаріально завірений, перекладений на українську мову документ, що засвідчує особу. Там має бути зазначено:

Які документи потрібні для реєстрації іноземців

Також необхідно заповнити облікову картку на формі № 1ДР, яку можна отримати на місці або в електронному вигляді з сайту УКРІНФОРМ. Номер реєстрації можна буде отримати через два тижні з дня подачі форми № 1ДР

Реєстрація бізнесу

Компанія може створюватися українцем і / або особистостями без українського громадянства. Компанії створюються і діють на базі статутних документів, статуту або установчого договору. Правовстановлюючі документи повинні містити наступну інформацію:

Що повинно бути в правовстановлюючих документах

Ліквідація підприємства

Компанії мають право припинити свою діяльність перетворившись (в результаті злиття, приєднання, розділу) або розформувати. Коли компанія розформовується, її майно, права та обов'язки переходять до її правонаступників. Компанія може ліквідуватися рішенням засновників / акціонерів або рішенням суду. Після розформування, кредиторські вимоги, якщо такі виникнуть, задовольняються в порядку, встановленому Українським законодавством. Після виплат кредиторам, що залишилося майно розподіляється між його учасниками в передбаченому правовими документами порядку.

Відкрите акціонерне товариство

Це компанія зі статутним капіталом, поділеним на певну кількість акцій з рівною номінальною вартістю. Акціонери відповідають за зобов'язаннями компанії на стільки, скільки належить їм акцій, це означає, що акціонери не зобов'язуються вносити будь-які додаткові внески, крім їх внесків до статутного капіталу і не несуть відповідальності за зобов'язаннями компанії.

Статутний капітал АТ - не менше 1250 мінімальних зарплат України (або 400 000 грн),. Всі акції - іменні і можуть існувати тільки в бездокументарній формі (облікового запису, що підтверджує право власності).

Товариство з обмеженою відповідальністю

Це компанія, в якій учасники товариства несуть відповідальність, рівну внеску. Наприклад, учасника не стосуються жодні ризики, пов'язані з усією діяльністю компанії, крім кордонів вартості його вкладу. Учасник, систематично порушує зобов'язання перед компанією, може виключити з товариства, якщо інші учасники, що володіють більше 50% від загального обсягу компанії голосують на користь такого рішення.

Статутний капітал ТОВ - не менше однієї мінімальної зарплати, що базується на ставці, що діє на момент створення компанії.

Хто регулює роботу ТОВ

Товариство з додатковою відповідальністю

Це форма організації подібна попередньої. Єдина відмінність - учасники відповідають належним їм (особистим) майном, якщо майна товариства недостатньо для забезпечення боргів.

Фізична особа: умови реєстрації іноземця

Цей вид діяльності ає більш просту процедуру держреєстрації, в порівнянні з іншими формами комерційної діяльності:

Як іноземцю зареєструвати фізичну особу підприємство

Умови реєстрації іноземця фізичною особою-підприємцем:

  1. Легальне перебування на території України.
  2. Реєстрація проживання протягом 10 днів з часу прибуття.
  3. Перебування на місці реєстрації проживання протягом 6 місяців з моменту реєстрації.
  4. Отримання номера зареєстрованої облікової картки платника податків.

Щоб зареєструватися, фізособа, яка збирається стати бізнесменом, або повірений, подає особисто (надсилає поштою, з описом вкладених документів, або електронною поштою, з переліком документів в електронній формі) або через уповноважену особу державному реєстратору такі документи:

  1. Карту для державної реєстрації фізичної особи. Заповнюється друкованими літерами.
  2. Копію підтвердження оплати мита за реєстрацію.

Важливо перед цим визначитися з видом діяльності, згідно видовому класифікатором економічної діяльності (КВЕД: https://kved.ukrstat.gov.ua/).

Реєстрація юридичної особи

Для реєстрації юридичної особи, знадобиться: :

Як зареєструвати юридичну особу

Підсумки

Незважаючи на кроки, які вживає держава для залучення іноземного капіталу, багато «грошові мішки» не поспішають відкривати свій гаманець у нас. Причиною тому є не тільки корумпованість і бюрократизм місцевої влади, а й неможливість бути впевненим в реальності права власності. Для цього варто згадати гіркий досвід французького винороба Крістофа Лакарена, який, орендувавши землі на п'ятнадцять років, залишився навіть без виноградників, які викорчували будівельники.

Або ще один: у 2006 році росіянам тоді не сподобалася якість бензину на заправках «Привату» і вони виключили з мережі близько 250 заправок. «Приват» тоді втратив 5 млн доларів.

Наступна проблема - дозвіл на тимчасове перебування в країні, яке діє тільки рік. При потребі воно триває, але це пов'язане з рядом особливостей, незвичних для більшості іноземних інвесторів - немає гарантії, що дозвіл продовжать.

Проблеми при реєстрації

Дозвіл на роботу в Україні можна чекати до 4 місяців, а, якщо конкуренти «допоможуть», то його можна взагалі не отримати.

Наступна проблема - неможливість адекватної репатріації капіталу. НБУ поки готує закон «Про валютної лібералізації», тому що існуюча валютна законодавча база - застаріла. Вона не стимулює ринок.

Важливим залишається незнання іноземної мови чиновниками. Хоча б англійської. Це ускладнює спілкування іноземних підприємців з держструктурами і викликає нерозуміння і боязнь схибити. А це, в свою чергу, насторожує і стримує іноземця починати бізнес в Україні.

Щоб позбутися від усіх зволікань, пов'язаних з відкриттям і розвитком бізнесу в Україні, - звертайтеся в брендінгове агентство KOLORO. Довірте складності професіоналам!

Контактная информация:

hi@koloro.ua

+38 (044) 223 51 20

Подготовил:

Мария Волошина

Маркетолог

18 голосов

Понравилась статья?
Оставьте свой голос :-)
comments powered by HyperComments

Похожие материалы

Бесплатная консультация. Звоните

сделать запрос
up-btn

Розкажіть нам про ваш проект

Отримайте консультацію вже зараз!

Спасибо за ваше сообщение!

КОНТАКТЫ

сподобались наші статті?

наші новини сподобаються також !